Europarlament ocenil stredné školy, medzi nimi aj piešťanské gymnázium

  • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
  • 19. februára 2023, 00:01

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku vyhlásila v piatok 10. februára tohtoročných víťazov súťaže Euroscola. Do Štrasburgu pocestujú stredoškoláci z Giraltoviec, Košíc, Detvy, Sniny a Piešťan. V tlačovej správe o tom informovalo Tlačové stredisko Európskeho parlamentu (TSEP). Ako uviedlo, do súťaže sa zapojilo 28 slovenských stredných škôl. Projekty jednotlivých škôl sa tematicky zamerali najmä na zmenu klímy, technológie, online bezpečnosť či príležitosti, ktoré Európska únia prináša mladým ľuďom.

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov sa v Bratislave zúčastnili aj poslanci Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec a Michal Wiezik. (Autor: europarl.europa.eu)

Na prvom mieste skončila Spojená škola v Giraltovciach, ktorá v rámci svojho projektu odpovedala na otázku „Čo robí Európa pre mňa?“. „Študenti zorganizovali viacero podujatí zameraných na rôzne vekové kategórie od detí v materských školách až po seniorov vrátane rovesníckeho vzdelávania, workshopov či diskusií so slovenskými europoslancami, odborníkmi a miestnymi politikmi,“ uviedlo TSEP.

Na druhej priečke sa umiestnilo Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach, na tretej Spojená stredná škola z Detvy, na štvrtej Gymnázium v Snine a na piatej Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Školy, ktoré sa umiestnili na prvých piatich miestach, majú možnosť zúčastniť sa pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente.

Na šiestom mieste skončila Obchodná akadémia v Dolnom Kubíne, na siedmom Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci a na ôsmom Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach. Tieto tri školy sú v pozícii náhradníkov a v prípade voľných termínov budú mať tiež možnosť ísť do Štrasburgu.

Ako uviedlo TSEP, zástupcov ôsmich víťazných tímov privítal v priestoroch Domu Európskej únie v Bratislave vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek. Na slávnostnom vyhlásení víťazov sa zúčastnili aj poslanci Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec a Michal Wiezik. Na diaľku sa študentom prihovorili europoslanci Robert Hajšel a Martin Hojsík.

Projekt Euroscola spustil Európsky parlament v roku 1990. Je určený stredoškolákom, ktorí pod dohľadom a za pomoci svojich pedagógov organizujú podujatia na témy súvisiace s Európskou úniou. Cieľom projektu je diskutovať a dozvedieť sa viac o smerovaní, úspechoch a problémoch, ktorým čelí Únia, a o možnostiach, ktoré prináša mladým ľuďom. 

SITA/(red)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
  • 03.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. decembra 2023
Meniny má Barbora, zajtra Oto