Poslanci tento mesiac rozhodnú, koľko bude zarábať piešťanský primátor

Už tento mesiac sa mestské zastupiteľstvo bude zaoberať určením výšky platu primátora Petra Jančoviča. Podľa predkladaného materiálu do mestskej rady, ktorej rokovanie predchádza zasadnutiu zastupiteľstva, je pripravený návrh, podľa ktorého zákonom stanovený plat by mohol mať primátor Piešťan navýšený aj o dvadsať percent.

Ak by primátor Peter Jančovič (uprostred) poberal len zákonom stanovenú sumu, patril by mu mesačný plat vo výške 4160 eur. (Autor: pror)

Starostovi obce, respektíve primátorovi mesta patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a zákonom určeného násobku podľa počtu obyvateľov obce či mesta, ktoré spravuje. Piešťany patria do kategórie miest s počtom obyvateľov od 20 001 do 50 000 obyvateľov a tu je koeficient pre vynásobenie priemernej mesačnej mzdy stanovený na 3,21. Podľa Štatistického úradu SR priemerná mesačná mzda zamestnanca bola v závere minulého roka 1296 eur.

Ak by teda piešťanský primátor poberal len zákonom stanovenú sumu, patril by mu plat vo výške 4160 eur. Mestské zastupiteľstvo môže jeho základný plat navýšiť až o 60 percent. Na rokovanie mestskej rady a zastupiteľstva však vedenie radnice predkladá na schválenie tri varianty určenia platu primátora. Mestská rada, ktorá rokovala v pondelok 6. februára sa na ničom nedohodla. Záväzné je však až stanovisko zastupiteľstva.

V prvom prípade by mal primátor len základnú mzdu stanovenú zákonom, v druhých dvoch variantoch môžu poslanci podľa predkladaného návrhu tento základ navýšiť o 10 alebo 20 percent. V prípade 10-percentného navýšenia by tak piešťanský primátor zarábal mesačne 4576 eur a v prípade 20-percentného navýšenia takmer päťtisíc eur. Ktorú výšku platu primátora poslanci zvolia, o tom rozhodnú na svojom zasadnutí naplánovanom na 16. februára.

118 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. marca 2023
Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik