Slovenské basketbalistky veria, že im k postupu na ME pomôže zaplnená Diplomat aréna

  • Nezaradené / Šport / Basketbal
  • 7. februára 2023, 14:24

Vyhrať oba zostávajúce zápasy a 13. krát sa prebojovať medzi európsku elitu, to je ideálny scenár basketbalistiek Slovenska pred záverečnými dvoma zápasmi kvalifikácie majstrovstiev Európy 2023. V rámci H-skupiny sa predstavia v piešťanskej Diplomat aréne, najskôr vo štvrtok 9. februára o 18.00 h proti Švajčiarsku a následne v nedeľu 12. februára o 19.00 h proti Luxembursku.

Bývalé Čajky Terézia Páleníková, Ivana Jakubcová, Sabína Oroszová s terajšou hráčkou Piešťan Natáliou Martiškovou. (Autor: Laco Duračka)

Realizačný tím napokon musel urobiť pred zrazom ešte jednu vynútenú zmenu, na poslednú chvíľu vypadla z pôvodnej nominácie Nikola Dudášová a namiesto nej povolali Emu Rodákovú z YOUNG ANGELS Košice. „Vždy sa snažíme sem doniesť to najlepšie, čo môžeme. To sme urobili aj tentoraz. Myslím si, že pokiaľ nám to zdravotný stav dovolil, tak je tu to najlepšie, čo momentálne môžeme mať. Z tých dievčat, ktoré by sme tu chceli byť, tak chýba určite Žofia Hruščáková. Tá už chýbala aj v novembrových zápasoch. Vypadla nám kapitánka tímu Barbora Wrzesińská a na poslednú chvíľu sa k nej pridala Nikola Dudášová. To sú všetko hráčky, ktoré sú dlhoročne stabilnými členkami družstva, respektíve ťahúňkami,“ zhodnotil proces tvorby nominácie tréner Sloveniek Juraj Suja.

Hlavné absencie sú na rozohrávačskom poste, zodpovednosti na kľúčovej pozícii sa tak musia zhostiť ostatné dievčatá, ktoré možno nemali doteraz v reprezentácii taký výrazný priestor. Sú tu aj iné dievčatá, ktoré hrávajú na pozíciách jedna a dva. Veríme, že to zvládnu,“ vyhlásil reprezentačný kouč.

Slovenky sú pred februárovým asociačným termínom v celkom jasnej pozícii. Taliansko si ako istý víťaz skupiny už v predstihu zabezpečilo postup na európsky šampionát a naše družstvo tak čaká boj o druhú priečku, cez ktorú je tiež možnosť dostať sa majstrovstvá Európy. Ďalej okrem víťazov 10 skupín idú totiž 4 najlepšie tímy z druhých miest a túto zostavu dopĺňa Izrael so Slovinskom ako organizátori podujatia.

K tomu, aby sa na túto vytúženú métu podarilo dosiahnuť, je potrebné nezaváhať v zostávajúcich dvoch domácich súbojoch. Každý duel v kvalifikácii je rovnako dôležitý. Sú to posledné zápasy, o posledných krokoch sa hovorí, že sú najťažšie. Chceme obe stretnutia zvládnuť. Mám v hlave postupové scenáre, ale momentálne sú bezpredmetné, pokiaľ si my nesplníme to, čo potrebujeme splniť. Mám niečo, s čím budem okej, aby sme šancu mali, ale uvidíme,“ dodal Suja.

Tréner Suja tiež verí, že v Piešťanoch ich za víťazstvami poženie zaplnená Diplomat aréna, ako tomu býva zvykom na zápasoch Piešťanských Čajok. „V Piešťanoch je vždy výborná atmosféra a všetci veríme, že ľudia nás prídu podporiť a budú našim šiestym hráčom v zápasoch o postup na ME. My sa budeme snažiť kvalitný  podať výkon za hranicami našich možností a hlavne nechať na palubovke srdce,“ dodáva tréner Suja.

V jeho výbere sú piešťanským fanúšikom dobre známe Čajky Alica Moravčíková a Natália Martišková, ale aj bývalé hráčky piešťanského klubu Sabína Oroszová, Ivana Jakubcová, Terézia Páleníková, ktoré posledné roky pôsobia na prestížnych adresách v zahraničí. V realizačnom tíme je tiež výrazná piešťanská stopa –asistentom trénera Suju je tréner Čajok Peter Jankovič, manažérom reprezentácie je športový manažér Čajok Tomáš Horký a o komfort hráčok sa starajú tiež maséri Marián Vlkovič, Erika Šerfőzőová, Marián Vlkovič a bývalý fyzioterapeut Čajok Michael Bujňák.

Širšia nominácia Slovenska na zápasy kvalifikácie ME 2023 proti Švajčiarsku (9. februára) a Luxembursku (12. februára)

hráčky: Alexandra Buknová, Lucia Hadačová, Viktória Havranová, Soňa Svetlíková (všetky MBK Ružomberok), Ema Rodáková (YOUNG ANGELS Košice), Ivana Jakubcová (Union Féminine Angers/Fr.), Natália Martišková, Alica Moravčíková (obe Piešťanské Čajky), Miroslava Mištinová (Zaglebie Sosnowiec/Poľ.), Sabína Oroszová (UNI Győr/Maď.), Terézia Páleníková (CDB Clarinos Tenerife/Šp.), Veronika Remenárová (Rutronik Stars Keltern/Nem.), Radka Stašová (Al-Qázeres Extremadura/Šp.), Stella Tarkovičová (GiroLive Panthers Osnabrück/Nem.)

realizačný tím: Juraj Suja – hlavný tréner, Peter Jankovič a Miloslav Michálik – asistent trénera, Tomáš Horký – manažér tímu, Ján Meszároš – lekár, Michael Bujňák – fyzioterapeut, Erika Šerfőzőová, a Marián Vlkovič – maséri

Program H-skupiny kvalifikácie ME 2023 žien:

štvrtok 9. februára:

18.00 h: Slovensko – Švajčiarsko

19.00 h: Luxembursko – Taliansko

nedeľa 12. februára:

17.00 h: Švajčiarsko – Taliansko

19.00 h: Slovensko – Luxembursko

Tabuľka H-skupiny:

  1. Taliansko 4 4 0 310:203 8 – postup na ME
  2. Slovensko 4 2 2 268:257 6
  3. Luxembursko 4 1 3 240:260 5
  4. Švajčiarsko 4 1 3 180:278 5
86 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela