Minister školstva Horecký zrušením Testovania 5 obmedzil informovanosť státisícov rodičov

  • Mladí dnes / Školy
  • 6. februára 2023, 00:02

Minister školstva obhajuje svoje rozhodnutie pandémiou, ktorá výrazne zasiahla do školského vyučovania, viedla k prechodu na dištančnú formu vzdelávania, čo mohlo podľa neho v niektorých prípadoch viesť k rozdielnej kvalite poskytovaného vzdelávania a k rozdielom medzi regiónmi.

(Autor: minedu.sk)

Minister školstva Ján Horecký však svojim rozhodnutím práve zahatal cestu k tomu, aby sa štát a celá verejnosť dozvedela na základe tvrdých dát a faktov, aký veľký vplyv zanechala pandémia koronavírusu na deťoch prichádzajúcich na druhý stupeň v jednotlivých základných školách. Takto budeme pri svojich rozhodnutiach obmedzení len na domnienky a intuíciu. Tým, že sa súčasný minister školstva, mimochodom po páde vlády s obmedzeným mandátom, rozhodol zrušiť Testovanie piatakov, a teda zrušil celoslovenský, plošný zber štandardizovaných dát, prispel, žiaľ, k tomu, že štát nezíska drahocenné informácie. Slúžiť mohli o.i. aj na to, aby sme na základe nich vedeli, kam máme zacieliť naše intervencie. Aby sme vedeli, ktorým školám, v akých regiónoch, a v ktorých oblastiach výučby pomôcť. Práve pomocou týchto informácií sme mohli pomôcť efektívnejšie zotierať regionálne rozdiely či rozdiely medzi školami. Dátová hmla tomu určite nepomôže.

Zrušením Testovania 5 v tomto školskom roku sa taktiež preruší zber dát, ktorý je potrebný pre kalkuláciu tzv. pridanej hodnoty jednotlivých škôl.

A v neposlednom rade ďalším veľkým negatívom tohto rozhodnutia ministra je, že široká verejnosť nedostane informácie o výsledkoch žiakov v jednotlivých školách. Rodičia tak prídu o jeden z nástrojov na to, aby tlačili na zlepšovanie kvality vzdelávania a o jeden zdroj z informácií, podľa ktorých by sa vedeli kvalifikovanejšie rozhodovať.

To, že je po týchto informáciách dopyt vo verejnosti, ukazuje aj štatistika návštevnosti nášho školského portálu, ktorý od začiatku roka navštívilo takmer 120-tisíc užívateľov, ďalšie státisíce ľudí si informácie o výsledkoch žiakov, ktoré sme zverejnili v januári, a ktoré vychádzajú aj z dát z predošlých Testovaní 5, našli vo výstupoch médií. Rozhodnutím ministra Horeckého sa informovanosť nás všetkých zníži.

INECO

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 8. júla. Tento deň je Svetovým dňom alergií a Dňom videohier. Meniny má Ivan.
  • 08.07.2024, 00:16
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 9. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom za zničenie malých a ľahkých zbraní. Meniny má Lujza.
  • 09.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 12. júla 2024
Meniny má Nina, zajtra Margita