Kraj má vypracovanú stratégiu rozvoja zdravotníctva do roku 2030, má priniesť lepšiu starostlivosť

Stratégia rozvoja zdravotníctva na území Trnavského kraja na roky 2023 až 2027 má prispieť k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, predovšetkým v ambulanciách.

Medzi jej priority patrí aj rozvoj dlhodobej starostlivosti a starostlivosti o duševné zdravie, ako aj stabilizácia počtu zdravotníckych pracovníkov. Dokumentom, ktorý má za sebou verejné prerokovanie, sa budú zaoberať aj župní poslanci, a to na jednom zo svojich najbližších zasadnutí. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

„Realizácia navrhovaných opatrení prispeje predovšetkým k vytvoreniu optimálnej siete ambulantných zdravotníckych zariadení. Zameriame sa aj na poskytovanie dlhodobej starostlivosti a starostlivosti v domácom prostredí. Pozornosť budeme venovať aj starostlivosti o duševné zdravie, ktorej ponuka je u nás nižšia ako v ostatných krajoch,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič. Peniaze na tieto aktivity sú podľa neho k dispozícii najmä v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Stratégia definuje šesť priorít, vrátane optimálnej siete ambulantných zdravotníckych zariadení. Predpokladom jej vytvorenia je rozšírenie kompetencií kraja, ale napríklad aj vyčlenenie financií na poskytovanie motivačných nástrojov pre lekárov a študentov medicíny. Novelu príslušného zákona presadzuje v mene všetkých samosprávnych krajov združenie SK8.

Medzi ďalšie priority patrí rozšírenie kapacít dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti formou agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti a siete mobilných hospicov. Dôležitou časťou je aj v oblasť podpory duševného zdravia, v rámci ktorej plánuje župa vybudovať psychiatrické stacionáre.

Strategický dokument podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Lucie Šmidovičovej nadväzuje na doterajšie aktivity župy, ako bolo napríklad otvorenie zdravotníckeho centra na Študentskej v Trnave alebo poskytovanie motivačných dotácií pre všeobecných lekárov. Jeho súčasťou je aj časový a finančný harmonogram.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor