Autobusová doprava v Piešťanoch: „Málo muziky“ za čím ďalej viac peňazí

Ani po dvanástich rokoch zavedenia súčasného systému mestskej autobusovej dopravy sa v roku 2023 na ňom nič nezmení. Teda okrem toho, že mestskú kasu bude stáť opäť o čosi viac peňazí. Pre rok 2022 to bola suma 484-tisíc eur a pre tento rok je už viac ako 533-tisíc.

Autobusy bez zohľadnenia súčasných potrieb Piešťancov jazdia po meste podľa rovnakého princípu ako v roku 2010. (Autor: Supa)

Radnica nechala ešte v úvode roku 2018 spracovať sociologický prieskum o spokojnosti obyvateľov mesta so spôsobom trasovania mestskej dopravy, za ktorý zaplatila 48-tisíc eur. Podľa tohto prieskumu malo dôjsť k celkovej zmene trás aj umiestnenia autobusových zastávok spôsobom, aby kopíroval súčasné potreby obyvateľov.

V závere roku 2018 v dôsledku komunálnych volieb došlo k zmene vo vedení radnice. Miloša Tamajku vystriedal Peter Jančovič, ktorý mesto dokonca vedie už druhé volebné obdobie, ale o zmene systému mestskej autobusovej dopravy (MAD) s cieľom lepšieho využitia obyvateľmi ostalo úplné ticho. Čo však stále zostáva zachované oproti predchádzajúcim rokom, je plánovaný počet prepravených cestujúcich, ako aj počet najazdených kilometrov.

O nevyhovujúcej a pre mestskú kasu predraženej MAD sa v zastupiteľstve diskutovalo niekoľko rokov. Na projekt jej optimalizácie vyčlenili poslanci i potrebné financie. Realizácia novej koncepcie prevádzkovania autobusov však išla dostratena, a tak i dnes autobusy po meste premávajú v zásade rovnako ako v roku 2010 bez zohľadnenia súčasných požiadaviek obyvateľov a v súčasnosti už za takmer dvojnásobnú dotáciu pre súkromnú firmu z verejných prostriedkov.

MAD v Piešťanoch jazdí takzvaným hviezdicovým spôsobom. Od roku 2008 ju prevádzkuje trnavská dopravná spoločnosť ARRIVA. Autobusy premávajú s celkovým ročným objemom približne 340-tisíc najazdených kilometrov.

Už v roku 2010 bola MAD optimalizovaná takzvaným generelom dopravy, spracovaným odborníkmi z katedry dopravných stavieb na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Podľa tohto materiálu malo mesto pokračovať aj v regulovaní parkovania v centre a zriaďovaním jednosmeriek tak, aby obyvatelia Piešťan uprednostňovali hromadné prostriedky pred individuálnymi. K tomu však doteraz nedošlo.

Ak aj niektoré čiastkové regulácie v parkovaní následne prišli, evidentne nie sú pre dochádzanie do centra autobusmi dostatočne motivujúce. Naopak, centrum sa neustále viac zapĺňa osobnými automobilmi a autobusy premávajú i naďalej poloprázdne. Aj napriek tomu radnica za ich prevádzku platí každý rok stále viac.

Za primátorovania Rema Cicutta išlo do MAD ročne približne 315-tisíc eur. Po jeho vystriedaní vo funkcii primátora Milošom Tamajkom sa suma mestských dotácií do autobusovej dopravy vyšplhala na 405-tisíc. Podľa schváleného rozpočtu mesta Piešťany pre rok 2023 je už vyššia ako 533-tisíc eur, ale v kvalite a efektívnosti prevádzky autobusov sa za posledných 12 rokov nič zásadné nezmenilo.

Napriek tomu radnica v textovej časti schváleného mestského rozpočtu tvrdí, že uvoľnením týchto finančných prostriedkov ide o zabezpečenie takého stavu MAD, ktorý uspokojí všetkých užívateľov z hľadiska obslužnosti, bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky zabezpečením vykrytia straty zmluvnému dopravcovi.

102 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. marca 2023
Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik