O láske, vášni, svedomí, cti, násilí aj zodpovednosti

  • Knihy
  • 25. januára 2023, 00:02

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Plus)

Vo vydavateľstve Plus vyšla kniha Draga Jančara – Dnes v noci jsem ji viděl. Autor je najvýznamnejší súčasný slovinský spisovateľ, spracoval skutočný príbeh manželov Hribarovcov, ktorý je veľkou témou v Slovinsku dodnes. Motto „naše vymyslené príbehy, vytvorené zo skutočnosti“ (H. Ch. Andersen) naznačuje, že umelecká výpoveď je plná faktov, Jančar opisuje malé ľudské dejiny vo víre veľkých dejín, píše o láske, vášni, svedomí, cti, násilí aj zodpovednosti. Príbeh excentrickej Veroniky, femme fatale, je vyrozprávaný postupne piatimi rozprávačmi – Veronikiným milencom, jej matkou, nemeckým lekárom, slovinskou gazdinou a partizánom. Všetci hovoria o žene, ktorú mali radi, čítame o láske vášnivej, materskej, platonickej, bezvýhradnej i ničivej. Strhujúci príbeh na pozadí druhej svetovej vojny v Slovinsku čitateľa úplne ovládne.

Ivana Papcunová

19 Shares

Najnovšie správy

Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor