Čajky v základnej časti nenašli premožiteľky, v poslednom kole zdolali Šamorín

Piešťanské Čajky zostávajú v tomto ročníku Niké extraligy žien stále bez prehry. Prvú fázu základnej časti zakončili domácim triumfom nad ŠBK Šamorín a na svoje konto si pripísali 14. víťazstvo za sebou.

Prvú fázu základnej časti zakončili Čajky domácim triumfom nad ŠBK Šamorín (Autor: Laco Duračka)

Prvý bod síce zaznamenal Šamorín a v úvode sa držal v závese, ale postupom to podľa očakávania zobrali do rúk Piešťany. V tomto smere pomohla 9-bodová šnúra v podaní tria Andělová, Jamesová a Jurčenková, po ktorej bolo domáce vedenie dvojciferné. Prvú štvrtinu sa napokon podarilo vyhrať 24:14. Dobrý bol nástup Čajok do druhej časti, úsek 8:1 pomohol vytvoriť komfortný bodový vankúš. Tréner Jankovič mohol kontrolovať a rozkladať minutáž medzi všetky hráčky na súpiske, vedenie totiž rástlo. Kľúčová bola druhá polovica štvrtiny, Šamorín sa viac ako 5 minút nedostal k žiadnemu bodu a Piešťany ich zaznamenali 15. Na polčas sa mohlo ísť za stavu 49:21.

V druhom polčase pokračovala domáca kontrola nad zápasom, prišla ďalšia menšia bodová šnúra a aj preklopenie náskoku cez 30-bodovú hranicu. Piešťany si išli za úspešným zakončením úvodnej fázy základnej časti, nad Šamorínom viedli po 30 minútach čistého času 73:35. V záverečnej časti nedovolili hosťujúcemu tímu ďalších približne 5 minút skórovať, Čajky to využili na šnúru 8:0. Jedinou otázkou tak bola už len výška konečného víťazstva, o 14. ligovom triumfe Piešťan v rade už nebolo pochýb.

Niké EXZ 2022/23 – 14. kolo:

Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 93:42 (24:14, 25:7, 24:14, 20:7)

Piešťany: Jamesová 14, Andělová 13, Jurčenková 12, Mujovičová 10, Mandičová 9 (Martišková a Moravčíková po 10, Rusiňáková 9, Kraislová a Valová po 3, Taušová a Vandlíková 0)

Šamorín: Lüttmerdingová 10, Vargová 7, Bábiková a Marcová po 4, Seňová 3 (Slamová a Vaiglová po 7, Lelkesová, Slamová a Takácsová 0)

TH: 12/9 – 13/8, Fauly: 15 – 13, Trojky: 8 – 2, Rozhodovali: Izák, Hudec, Fáber

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Chvíľku nám na začiatku trvalo, kým sme sa rozbehli. Neviem, či to bol tým, že sme v stredu nezvládli eurocupový zápas a dievčatá potrebovali dlhší čas. Potom sme ukázali svoju kvalitu. Som rád, že si zahrali všetky dievčatá. Rotácia bola taká trochu šialenejšia, potrebovali sme trochu šetriť sily na stredu. Verím tomu, že nám toto stretnutie pomohlo k tomu, aby sme sa rozbehli a pokúsili sa v stredu o zázrak. Základnú časť sme ukončili na prvom mieste, bez prehry, je to fajn, ale stále máme na čom robiť. Teraz len začína najdôležitejšia časť sezóny, keď prídu len ťažké zápasy.“

Alica Moravčíková, hráčka Piešťan: „Začiatok nám úplne nevyšiel, začali sme pomalšie a dostali sme aj celkom veľa bodov. V druhej štvrtine sme už zabrali v obrane, po celom ihrisku sme na nich pritlačili a celkovo to už potom bolo z našej strany oveľa lepšie. Takto by sme mali prezentovať nielen v lige, ale aj v Eurocupe.“

Nadstavbovú časť odštartujú Čajky opäť doma proti Šamorínu

Ďalšia fáza najvyššej ženskej súťaže sa rozdelí do dvoch skupín dvoch štvorčlenných skupín so zápasmi systémom doma-vonku. Piešťanské Čajky, tak ako najlepší tím po základnej časti budú už súperiť len s celkami z prvej štvorky – MBK Ružomberok, Slávia Banská Bystrica a ŠBK Šamorín.