Turnaj Olympijských nádejí: Výbery SR nestačili na Poľsko, chlapci dostali atraktívny duel až do predĺženia

V stredu 28. decembra odštartoval v piešťanskej Diplomat aréne Turnaj olympijských nádejí z krajín V4 úvodnými zápasmi. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame súhrnný prehľad prvého hracieho dňa.

Večerný duel Slovensko - Poľsko bol divácky veľmi atraktívny. (Autor: Laco Duračka)

Deň Prvý  Streda 28.12.2022

13:00 Ženy U16

Maďarsko – Česko 59:62 (14:14, 27:41, 49:49)

Maďarsko: Gréts 12, Völgyi 8, Halmágyi 8, Sinka-Pálinkás 4, Janszo 2 (Josepovits 12, Szauter 7, Pásztor 6, Puskás, Poczkodi, Németh). Tréner: A. Mészárosné Kovács

Česko: Hamzová 9, Pilařová 8, Paurová 7, Kubínová 6, Kaducová (Zídková 9, Mikulová 5, Pavelcová 5, Rychetská 5, Salačová 4, Bláhová 2, Kalná 2). Tréner: R. Fousek.

TH: 15/8 – 23/11. Trojky: 1 – 3. Fauly: 22 – 13. Štvrtiny: 14:14, 13:27, 22:8, 10:13.

Livestats

15:15 U16 Muži

Maďarsko – Česko 95:79 (24:8, 49:41, 76:62)

Maďarsko: Rosta 22, Tallós 22, Lukácsi 17, Zalán 6, Vároczy (Palotai 9, Mezöfi 8, Teszárik 4, Nyikos 3, Puskás 2, Szász-Veres 2, Zöldi). Tréner: P. Faragó

Česko: Ševčík 10, Koulisianis 10, Balog 8, Sertič 8, Vraspír 4 (Volf 19, Smažák 7, Křesina 7, Harazín 6, Jordán, Nosek, Prokýšek). Tréner: F. Rón.

Livestats

Slovenky nestačili na rovesníčky z Poľska

Slovenské reprezentantky do 16 rokov vstúpili do turnaja v Piešťanoch jednoznačnou prehrou proti Poľsku 45:74. Mladé Slovenky ťahali od začiatku zápasu za kratší koniec, keď prvú štvrtinu prehrali 7:22. V druhej časti sa im ešte o niečo podarilo stiahnuť náskok svojich súperiek a na polčasovú prestávku šli s 11 bodovým mankom. Po zmene strán však Poľky opäť výraznejšie odskočili a do poslednej časti už šli za 24 bodového vedenia 58:34. V záverečnej perióde sa už slovenským reprezentantkám nepodarilo stiahnuť skóre a prvý duel na turnaji prehrali 45:74.

17:30 U16 Ženy

Slovensko – Poľsko 45:74 (7:22, 24:35, 34:58)

Slovensko: Šedivá 8, Mandelíková 2, Remenárová 2, Čatlošová 2, Michaličková 1 (Hudecová 10, Kaňuchová 9, Dubecká 4, Slivkárová 3, Mihaljevičová 2, Tátošová 2, Sedlárová). Tréner: R. Dvorščák.

Poľsko: Rakowska 17, Keller 10, Haegenbarth 6, Burliga 4, Gbiorczyk 2 (Brzustowska 8, Woźna 7, Danielewicz 5, Troszka 5, Koryzna 4, Groth 4, Marczyńska 2). Tréner: R. Czyszpak

Radko Dvorščák, tréner SR: „Bol to v podstate náš prvý zápas po dlhšom čase a po nejakých štyroch tréningoch pred začiatkom turnaja. Veľa sme toho proti Poľsku nepredviedli, nastavilo nám to zrkadlo a ukázalo, na čom potrebujeme pracovať, pretože to čo nám stačí možno v našej súťaži na tejto úrovni nie. Proti Poľsku sme fyzicky zaostávali, prehrali sme veľa súbojov na doskoku, hrali sme veľmi pomalo a ustráchane na to, aby sme uhrali lepší výsledok. Verím, že sa náš výkon v ďalších zápasoch zlepší.“

Livestats

Napínavý duel dostali Slováci až do predĺženia, v ňom však boli úspešnejší Poliaci

Slovenskí reprezentanti síce začali proti Poliakom negatívnou sériou 2:7, no postupom času sa dostávali do hry v ďalšom priebehu prvého polčasu hrali so svojimi protivníkmi vyrovnanú partiu. Hoci sa do vedenia nedostali, stále sa držali na dostrel, v 18. minúte to bolo len o bod 35:36 a do prestávky udržali nádejné manko len štyroch bodov 36:40.

Po zmene strán začali lepšie hráči Poľska, kedy v polovici tretej časti odskočili už na 18 bodov. Naši reprezentanti sa však v tomto zápase za žiadnych okolností nevzdávali a dokázali stiahnuť skóre do konca tretej štvrtiny na 9 bodov. V poslednej časti sa podaril domácim reprezentantom výborný úsek hry v druhej polovici štvrtej štvrtiny, kedy v priebehu necelých troch minút využili chyby súpera a sériou 11 bodov vyrovnali stav z 59:70 na 70:70 a následne sa dokonca dostali do vedenia 73:70. Potom však Poliaci otočili na 76:73, no zápas poslal do predĺženia trojkou v poslednej sekunde Bruno. V predĺženi však už boli úspešnejší hráči Poľska, ktorí zachytili vstup do nadstavenej päťminútovky a duel už dotiahli do víťazného konca.

19:45 U16 Muži

Slovensko – Poľsko 81:92 (16:17, 36:40, 52:61, 76:76)

Slovensko: Golian 17, Horvát 16, Minarovjech 12, Bruno 6, Vranovič 6 (Alexandros 9, Valent 9, Zlocha 2, Urda 2, Janžo 2). Tréner: J. Ištok.

Poľsko: Lazarski 32, Chalicki 8, Prochorowicz 6, Hartman 4, Mistal 2 (Buczkowski 14, Dabrowski 14, Milicic 6, Leniec 2, Bartkowiak 2, Wozniak 2, Roszczka). Tréner: W. Rogowski.

TH: 35/15 – 32/21. Trojky: 6 – 1. Fauly: 26 – 32. Štvrtiny: 16:17, 20:23, 16:21, 24:15, 5:16.

Jozef Ištok, tréner SR: „Chcem sa poďakovať všetkým aktérom za výkon, bol to vyrovnaný a napínavý zápas od začiatku až do konca. Súper však spravil menej chýb, najvýraznejší bol na útočnom doskoku, kde sme nevedeli eliminovať ich fyzickú silu. 25 našich obranných doskokov proti 24 útočných súpera, to hovorí za všetko. Nedali sme navyše 20 trestných hodov, v takýchto zápasoch sú tieto parametre dôležité a o to boli dnes lepší. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“