Starosvetské zázvorníky z Modrovky

  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / História
  • 21. decembra 2022, 00:02

Už vám rozvoniavajú medovníčky, kokosky či linecké koliečka? Cukor roztápate na karamel, čokoládu s maslom na polevu, lúskate či meliete orechy? V kuchyni je cítiť vôňu škorice i klinčekov? Spotreba papiera na pečenie narastá s množstvom cukroviniek v dózičkách? Ak ešte náhodou nemáte niektorý z obľúbených vianočných koláčikov upečený, nechajte sa inšpirovať. Ponúkame vám famózny recept na starosvetské zázvorníky Jarmily Fanovej, rodáčky z Modrovky.

Jarkine zázvorníky – historický recept

Suroviny: 4 vajcia, 500 g práškového cukru, 50 g rozpusteného masla, 2 PL zázvoru, 1 balíček prášku do pečiva, špička noža sódy bikarbóny, 15 g polohrubej múky, 500 g hladkej špeciál múky (dvojnulkovej)

Postup: Štyri celé vajcia mixujeme asi desať minút s pol kilogramom práškového cukru. Do napenenej hmoty zašľaháme postupne 50 g rozpusteného masla. Do hmoty zašľaháme 2 PL mletého zázvoru. Do takto pripravenej hmoty zašľaháme ešte 15 g polohrubej múky. Postupne tam ešte vmiesime pol kila hladkej múky špeciál, do ktorej sme pridali prášok do pečiva a na štipku noža sódy bikarbóny (ak sú vajcia menšie, menej múky). Na doske rozdelíme cesto na štyri bochníčky, vymiesime, vyvaľkáme na hrúbku asi 3 mm a povykrajujeme zázvorníčky. Necháme ich na plechu, doske či papieri preschnúť 12-16 hodín, neobraciame! Po odležaní a preschnutí pečieme pri teplote asi 170 stupňov Celzia.

Viera Dusíková, foto archív redakcie

243 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 9. decembra 2023
Meniny má Izabela, zajtra Radúz