Participatívny rozpočet: Hlasovanie za projekty je spustené

Deliberatívne fórum udelilo body, teraz je raz na obyvateľoch. Od piatka 16. decembra Trnavský kraj spustil hlasovanie pre verejnosť, ktorá rozhodne o tom, ktoré projekty získajú finančný príspevok v maximálne výške 5-tisíc eur. V štvrtom ročníku participatívneho rozpočtu môžete vyberať spomedzi ôsmich zapojených projektov v okrese Piešťany.

FB Tvoríme kraj

Najvyššie hodnotenie členov deliberatívneho fóra získali projekty Hľadanie náručia a Objavujme krásy Brezovských Karpát: Turisticko-náučný chodník Pustá Ves – Klenová. Cieľom projektu Hľadanie náručia je vytvoriť bábkovú inscenáciu na motívy knihy Marianny Čaučíkovej Plávaj, Lydka!, ktorá pomôže rodičom a deťom, ktoré sú adoptované, bez rodiča, žijúce v azylových domoch alebo centrách pre deti a rodiny vysporiadať sa s absenciou lásky. Cieľom projektu Objavujme Brezovské Karpaty je vybudovanie turisticko-náučného chodníka Pustá Ves – Klenová, na ktorom budú osadené informačné prvky, ktoré turistom a návštevníkom priblížia krásy Brezovských Karpát. Tretím najlepšie hodnoteným je Vzdelávacia alej, ktorá je ďalšou fázou v dlhodobom projekte revitalizácie záhrady v areáli národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany.

O hlasy verejnosti však zabojuje aj TJ Družstevník Lopašov, pričom cieľom ich projektu je zakúpiť materiál na vybudovanie systému zavlažovania na futbalovom ihrisku v Dolnom Lopašove. Swapnito žiada podporu, pričom v roku 2023 plánuje uskutočniť až 6 udalostí v Piešťanoch. OZ Sofistica a jeho Sofistikovanie na horách je projekt orientovaný na znovunapojenie človeka s prírodou. Okruhom niekoľkých tém, ktoré sú si veľmi blízke, chcú obohatiť komunitu o informácie a skúsenosti ako plnohodnotne, zdravo, bezpečne a v neposlednom rade s ohľadom na životné prostredie tráviť čas v miestnych horách.

OZ Myška a jej Ekobanku čaká vybavenie krajčírskej dielne aj s technológiami, prostriedky na dopravu a mzdy pre pracovníkov. Múzeum Za krakovskú bránu chce zriadením edukačnej miestnosti viac zviditeľniť históriu a unikátnu čipku, ktorá je ojedinelá v celosvetovom kontexte.

Participatívny rozpočet je proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z rozpočtu týchto miest či obcí. Vznikol v roku 1989 v brazílskom meste Porto Alegre a postupne sa rozšíril prakticky na všetky kontinenty. Dnes je súčasťou niekoľkých tisícov samospráv po celom svete.

Trnavský samosprávny kraj dáva aj v tomto roku ľuďom a občianskym združeniam, možnosť aktívne rozhodovať prostredníctvom participatívneho rozpočtu o časti verejných financií, čím ich zapája do procesov riadenia vyššieho územného celku. Participatívny rozpočet TTSK je zameraný na podporu občianskeho aktivizmu obyvateľov kraja a realizáciu autentických občianskych a komunitných projektov. V rámci vízie budovania trvale udržateľnej spoločnosti, cieľom participatívneho rozpočtu je podporiť budovanie krajskej identity a podporiť vytváranie komunít smerujúcich k verejnému prospechu.

Kritériá pre hodnotenie projektov v ročníku 2022/2023 boli nasledovné: udržateľnosť, dopad projektu na životné prostredie, inkluzívnosť, originalita/inovatívnosť, komunitný rozmer a edukatívny charakter – osveta.

To, ktorý projekt napokon získa finančnú podporu kraja, môžu ovplyvniť práve obyvatelia svojimi hlasmi. Na stránke tvorimekraj.sk treba rozkliknúť Piešťanský okres. Zobrazí sa stránka so všetkými projektmi, za ktoré je možné hlasovať. Vybrať si musíte najmenej tri z nich. Výsledky hlasovania a deliberácie sa budú brať do úvahy „50 na 50“, takže víťaz bude jasný až po uzatvorení hlasovania, ktoré sa končí 9. januára 2023. Hlasovať môže každý obyvateľ kraja vo veku nad 15 rokov. Výsledky budú zverejnené do 16. januára. Objem rozdeľovaných financií pre tento ročník je 250-tisíc eur pre celý kraj, z toho 28-tisíc eur pre okres Piešťany.

27 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 3. decembra 2023
Meniny má Oldrich, zajtra Barbora