Navždy nás opustil Milan Škarka, výrazná osobnosť piešťanského vodného póla

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Šport
  • 5. decembra 2022, 23:01

Vo veku 94 rokov nás 20. novembra 2022 predišiel do večnosti bývalý plavec, vodný pólista a úspešný tréner vodného póla MVDr. Milan Škarka. Od roku 1958 viedol vodnopólových mužov Slovana Kúpele Piešťany, ktorí sa postupne zaradili do špičky v celom Československu. V roku 1964 sa Piešťanci pod jeho taktovkou stali víťazom turnaja O štít februárového víťazstva v Prahe, v lige skončili na druhom mieste za ČH Košice so stratou jediného bodu a úspešná éra pod vedením Milana Škarku vyvrcholila získaním titulu majstra Československa v roku 1965.

Milan Škarka bol legendárnym vodnopólovým trénerom. (Autor: archív autora/(red))

Svoju spomienku na legendárneho trénera nám poskytol jeho bývalý zverenec a úspešný vodnopólista Ivan Markovič:

Dlho musím loviť v pamäti, aby som si spomenul, kedy sme sa my dvaja po prvý raz stretli. Nuž ak ma pamäť neklame, zaregistroval som Ťa niekedy v lete 1946, keď som ako úplne čerstvý prírastok členov plaveckého klubu začal sledovať i zápasy československej vodnopólovej ligy na piešťanskej Eve. Patril si k plaveckej a vodnopólovej generácii, ktorá po druhej svetovej vojne znovu oživila v Piešťanoch tradíciu plaveckých športov. Kamaráti Ťa medzi sebou volali Šmudla, Ty si bol však krstený ako Milan. Ale pre nás, chalanov z Evy, si bol a navždy zostaneš Pišta!

Vodnopólový celok Piešťan bol v tých rokoch tvorený najmä študentmi piešťanského gymnázia – Komadelom, bratmi Balážikovcami, Oravtzom, Kulkom, Lešickým a Tebou, Pišta, ktorých doplňovali o niečo starší bratia Gleszovci, Bobis, Gressner a bratia Vadrnovci, pričom starší Vilo bol zároveň trénerom. Ligové zápasy sledovali vtedy stovky divákov, Piešťanci sa v lige statočne držali i vďaka Pištovej hre v obrane.

Úspešné mužstvo Piešťan, ktoré získalo v roku 1965 federálny titul.

Žiaľ po tzv. „Víťaznom februári 1948“ prišla reforma československého športu, ktorá značila i rozpad piešťanského plaveckého klubu a zánik vodnopólového celku. Pre Pištu to znamenalo plne sa venovať štúdiu, promovať na Fakulte veterinárskeho lekárstva v Brne, prevziať po svojom otcovi veterinárnu prax v Piešťanoch, oženiť sa so svojou láskou Sylviou a stať sa šťastným otcom Vladka a Darinky.

Pištova láska k vodnému pólu však žila ďalej. Medzitým vyrastala nová generácia piešťanských pólistov, ktorá už v časoch dorasteneckých súťaží dosahovala v Československu špičku. A keď v roku 1956 Dr. Viliam Vadrna vytvoril nový celok mužov Slovana Kúpele Piešťany, ktorý sa kvalifikoval do prvej ligy, Dr. Škarku nebolo treba dlho presviedčať, aby sa stal o rok neskôr jeho trénerom.

Pišta bol pre hráčov trénerom i kamarátom. Dokázal viesť mančaft s rozvahou. Rešpektoval rozdielnu mentalitu hráčov a dokázal si vytvoriť prirodzenú autoritu. Tréningy viedol hravou formou, a tak sme často fyzickú záťaž ani tak negatívne nepociťovali. Snažil sa v každej situácii v mužstve byt spravodlivý. Pri tvorbe taktiky na konkrétneho súpera sa vždy radil s najskúsenejšími hráčmi. Vynikal hlboko ľudským prístupom ku každému hráčovi.

Po rokoch v lige na „večne druhom mieste“ prišiel rok 1965 a s ním konečne titul majstra republiky! Doktorovi Škarkovi sa podarilo doviesť svoje mužstvo k najvyššej méte. A neboli to iba úspechy v domácich súťažiach, piešťanskí pólisti dokázali zohrať vyrovnané zápasy doma s majstrami ZSSR, Maďarska či Kuby, no víťazili i v zahraničných bazénoch v Rakúsku, Nemecku, Bulharsku, Holandsku, Veľkej Británii, Grécku i v Juhoslávii. Historickým bolo víťazné turné Piešťancov v Egypte a v Indii v roku 1966. Vždy pozitívne myslenie, priateľský prístup k hráčom, dlhoročné skúsenosti a láska k vodnému pólu Dr. Škarku priniesli svoje ovocie. Bola to do dnešných čiaš najúspešnejšia kapitola v bohatej histórii piešťanského vodného póla!

Vďaka Ti, Pišta, za to, čo si dokázal učiniť pre dobré meno piešťanského plaveckého športu. Vďaka Ti za naše dlhoročné priateľstvo.

Ivan Markovi

83 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 6. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Mikuláša, patróna detí. Meniny má Mikuláš.
  • 05.12.2023, 22:51
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 06.12.2023, 22:18
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mnohí milovníci zvierat snívajú o tom, že by sa namiesto kancelárskej roboty či svojho iného regulárneho zamestnania každý deň starali…
  • 04.12.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 5. decembra. Tento deň je Svetovým dňom pôdy a Medzinárodným dňom dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji.…
  • 04.12.2023, 22:59
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 7. decembra 2023
Meniny má Ambróz, zajtra Marína