Oldrich – aj Piešťany mali jedného, poznali ho šľachtitelia, záhradníci aj Trebenová

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Príroda / Spravodajstvo
  • 2. decembra 2022, 18:11

V sobotu 3. decembra sa v kalendári nachádza meno Oldrich. Aj v našom mestečku žil jeden nositeľ tohto mena, známy bol najmä strednej a staršej generácii. Mnohí ľudia mu vďačia za vyliečenie z choroby, na ktorú klasická medicína nepoznala, respektíve nepredpisovala liek. Volal sa Oldrich Pichler.


Oldrich Pichler z Piešťan nechýbal ani v Krakovanoch na jesennej výstave, tu vždy nielen ponúkal svoje bylinky, ale zadarmo rozdával aj nezaplatiteľné rady a skúsenosti všetkým ľudom, čo stratili a hľadali zdravie. (Autor: Viera Dusíková)

Tu sú riadky z nášho archívu:

Vo veku 84 rokov zomrel v sobotu 19. apríla 2014 piešťanský záhradkár a šľachtiteľ Oldrich Pichler. Odišiel človek, ktorý rozumel rastlinám azda viac ako ľuďom. Jeho svet – to boli skleníky na Juhu,v ktorých pestoval najrozmanitejšie bylinky. Poznal ich uzdravujúcu silu, veď mal najlepšieho učiteľa – uznávanú rakúsku liečiteľku a autorku kníh Zdravie z Božej lekárne – Máriu Treben. Bola jeho susedou.Oldrich sa po celý život držal ponaučenia, ktoré bolo Trebenovej mottom. „Najvyšší vytvoril zo zeme liečivé byliny a múdry muž nebude ich odmietať od seba.“
S členom Zväzu záhradkárov a vinárov Slovenska sa rozlúčili v stredu 23. apríla o 13.00 h na Bratislavskom cintoríne v Piešťan. My sme mu za redakciu Piešťanského týždňa položili na hrob kyticu fialových orgovánov – tie v tom čase kvitli v plnom kvete. Česť jeho pamiatke!

Viera Dusíková

243 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 9. decembra 2023
Meniny má Izabela, zajtra Radúz