Zomrel meteorológ a bývalý generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Štefan Škulec z Piešťan

  • Kultúra a spoločnosť
  • 22. novembra 2022, 22:41

Vo veku 77 rokov zomrel na začiatku novembra bývalý generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Ing. Štefan Škulec, CSc. Tento muž je piešťanskej verejnosti známy aj ako veľmi aktívny šéf seniorského parlamentu. Na jeho odborné prednášky z rôznych odvetví, ktoré mali veľký ohlas verejnosti, sme chodievali aj my, redaktori Piešťanského týždňa. Odišiel múdry, vzdelaný a rozhľadený muž. Rodina, verejnosť, priatelia i známi sa s ním rozlúčili vo štvrtok 10. novembra na cintoríne v Piešťanoch.

(Autor: vd)

„Štefan Škulec navždy zostane v mojom srdci ako uznávaný odborník a výborný kolega. Zostala po ňom úctyhodná práca, z ktorej budú čerpať nasledujúce generácie slovenských a európskych meteorológov a klimatológov,” uviedol na webstránke ústavu terajší generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Martin Benko, ktorý vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým.

Štefan Škulec sa narodil v roku 1945 v Ivanke pri Dunaji. Bol absolventom Fakulty technickej a jadrovej fyziky ČVUT v Prahe, doktorandské štúdium ukončil na Fakulte matematiky a fyziky Univerzity Komenského Bratislava v odbore „meteorológia a klimatológia“.

V SHMÚ pôsobil od nástupu do praxe (1968) až do dôchodku (2007), v období 1992-2005 bol jeho generálnym riaditeľom. Výpočet pracovných aktivít Štefana Škulca je mimoriadne rozsiahly a svedčí o jeho nevšednej pracovitosti a neutíchajúcej odbornej zanietenosti.

V rokoch 1968-1992 pôsobil na Meteorologickom observatóriu SHMÚ v Jaslovských Bohuniciach. V rokoch 1993-2005 bol Stálym reprezentantom SR vo Svetovej meteorologickej organizácii. V rokoch 1992 až 2005 bol člen Vládnej komisie pre jadrové havárie SR, v rokoch 1997-2001 podpredsedom Slovenského výboru pre IDNDR (Medzinárodná dekáda pre redukciu prírodných katastrof – program OSN). V rokoch 1994-1997 bol prezidentom Regionálneho centra stredoeurópskych krajín pre predpovedanie počasia na ohraničenom území (RC LACE), v rokoch 1999 až 2003 pôsobil ako predseda Poradného výboru kooperujúcich krajín EUMETSATu, v rokoch 2002-2005 ako člen Poradnej pracovnej skupiny Prezidenta Regionálnej asociácie VI. Svetovej meteorologickej organizácie.

V roku 1986, počas havárie Jadrovej elektrárne v Černobyli, pôsobil ako člen Centrálnej vyhodnocovacej skupiny Vládnej komisie pre černobyľskú jadrovú haváriu (zodpovedný za zber, spracovanie a výpočet meteorologických informácií), ktorú vytvorila československá vláda. Ako člen Expertnej skupiny pre následky jadrovej havárie v Černobyli, zriadenej Svetovou meteorologickou organizáciou, navštívil v marci 1988 lokalitu tejto elektrárne.

Aktívne sa zúčastňoval pri formovaní a činnosti havarijného manažmentu v Československej a Slovenskej republike. Inicioval a organizoval vytvorenie systému meteorologického zabezpečovania jadrových elektrární, vytvorenie systému včasného varovania pre jadrové nehody na území Slovenska a vybudovanie meteorologickej meracej a výskumnej základne s 200 metrov vysokým meteorologickým stožiarom v Jaslovských Bohuniciach. Inicioval a metodicky usmerňoval výstavbu meteorologických observatórií pri elektrárňach Mochovce a Temelín.

Aj na dôchodku sa aktívne venoval svojim koníčkom – modernej fyzike a hudbe. V Piešťanoch pre verejnosť organizoval seriály prednášok popularizujúcich vedu. V roku 2016 spoluorganizoval petíciu za zachovanie fungovania spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. Petícia svoj cieľ splnila. Jeho osobnou motiváciou bolo i zachovanie meteorologickej stanice v areáli letiska. Aj ako 75-ročný bol stále aktívny v redakčnej rade Meteorologického časopisu, bol v neustálom kontakte so svojimi bývalými kolegami a sledoval činnosť SHMÚ.

zdroj: SHMÚ

52 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 9. decembra 2023
Meniny má Izabela, zajtra Radúz