Na Výtokoch opäť nastala invázia ázijských lienok

Nepatrí sa nadávať, no už spravidla si chatári na Výtokoch aspoň v mysli uľavia, keď sa im do príbytkov na konci októbra či skôr alebo neskôr – záleží od počasia – natlačia neželaní nájomníci. Sú nimi ázijské lienky. Opäť nastala ich invázia. Početné kolónie pristávali na fasádach, ohrievali sa na slniečku. Vyvinuli maximálne úsilie, aby sa na zimu natisli do obydlí. V kotline, kde sa víkendové domčeky a chatky nachádzajú, ich bolo najviac.

Pohľad na roj lienok, ktorý sa predral do chaty na Výtokoch. (Autor: šv)

„Tlačili sa dnu všetkými možnými štrbinami a cestičkami,“ uviedla piešťanská chatárka. Ľudia lienky vo veľkom zametali, zbierali, odnášali, postrekovali. Lienky boli všade, boli agresívne, štípali, bolo ich príliš veľa na pohodu bývania a chatárčenia. Na jar tie, čo sa stihli zazimovať a schovať, opäť vylezú. Ázijské lienky – a nielen tie na Výtokoch, ale i v Piešťanoch a v iných lokalitách nášho regiónu – sa tam cítia ako doma.

Lienka východná (Harmonia axyridis) sa do európskych končín dostala ako prostriedok biologického boja. Najčastejšie je oranžová. Môže byť bez bodky, ale na krovkách môže mať niekedy aj devätnásť bodiek. Často sa vyskytuje i v čiernom prevedení s dvomi až štyrmi červenými bodkami. Ovocinári z Francúzska či Belgicka a tiež pestovatelia ju najskôr využívali ako biologickú zbraň proti voškám v skleníkoch a ovocných sadoch. Tento živočíšny druh sa však nekontrolovateľne rozšíril.

Pre ľudí v podstate nie je nebezpečná, hoci v sebe ukrýva jed. Poštípanie touto malou bodkovanou háveďou, ktorá sa na našu sedembodkovú lienku podobá, ale vyznačuje sa iným, rôznorodejším sfarbením, riadne štípe. Jej jed má totiž antimikrobiálne účinky. Je silným alergénom, takže pre ľudí, ktorí trpia alergickými reakciami, môže byť nebezpečná. Má obrovskú schopnosť rozmnožovať sa, tá je oveľa vyššia ako u domácej lienky.

Invázia spôsobuje, že nielen na Slovensku, ale i v Čechách v prípade nedostatku potravy, ktorú votrelec z Číny hľadá zväčša na listnatých stromoch, kroch, na žihľave a zriedkavejšie na ihličnanoch, hladné larvy požierajú vajíčka našich lienok. Obyčajne sa však živí voškami, skonzumuje ich až šesťdesiat denne. Má teda lepší apetít ako napríklad lienka sedembodková. Ekológovia varujú, že v dôsledku jej prítomnosti v našich končinách výrazne poklesli stavy najmä domácich lienok dvojbodkových. Stavbou tela o niečo väčšia lienka sedembodková sa vraj i naďalej vyskytuje v našich zemepisných šírkach vo vhodnejších podmienkach na život.

28 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 6. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Mikuláša, patróna detí. Meniny má Mikuláš.
  • 05.12.2023, 22:51
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 06.12.2023, 22:18
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mnohí milovníci zvierat snívajú o tom, že by sa namiesto kancelárskej roboty či svojho iného regulárneho zamestnania každý deň starali…
  • 04.12.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 5. decembra. Tento deň je Svetovým dňom pôdy a Medzinárodným dňom dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji.…
  • 04.12.2023, 22:59
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 7. decembra 2023
Meniny má Ambróz, zajtra Marína