Čajky siahali na víťazstvo s Gorzówom, ušlo im o dva body

Basketbalistky Piešťanských Čajok odštartovali C-skupinu Európskeho pohára (Eurocup) prehrou, v domácom prostredí bol nad ich sily po výsledku 68:70 poľský InvestInTheWest Enea Gorzów. Úradujúci šampión Niké extraligy žien má šancu zabojovať o prvé dva body do tabuľky vo štvrtok 3. novembra o 19.00 h, kedy ho čaká slovenské derby so Sláviou Banská Bystrica.

Gabriela Andělová v jednom zo súbojov náročného zápasu s Gorzówom. (Autor: Laco Duračka)

Čajky odštartovali prvý domáci zápas veľmi dobre, odrazili sa od dobrej defenzívy a ich ofenzívnu hru dirigovala dvojica rozohrávačok Andělová s Mujovičovou. Keď sa k tomu pridalo zodpovedné doskakovanie, tak Piešťany predvádzali sebavedomú hru, ktorou eliminovali silné stránky Gorzówu. Prvú štvrtinu vyhrali 17:10. Dobre sa vyvíjal aj začiatok druhej časti, presadzovanie spod koša vyústilo k budovaniu vedenia. Jamesová dokonca v tretej minúte upravovala trojkou na 24:14 z domáceho pohľadu. Potom však prišli chyby a mierne poľavenie, čo poľský zástupca veľmi rýchlo využil a o tri minúty neskôr dokonca vyrovnal na 27:27. Nepomohla ani solídna streľba za tri body, na hosťujúcej strane bola efektívna dvojica Smithová a Senyureková. Od vyrovnaného stavu to bola doťahovaná o každú loptu, napokon prvý polčas skončil 32:33 z pohľadu Čajok.

Po prestávke by sa to dalo charakterizovať ako hra bodových úsekov, najskôr dal Gorzów 4 bodmi v rade, následne na to Piešťany odpovedali 5 bodmi a vyrovnaným stavom, aby následne 7 bodmi sa hosťujúci tím opätovne dostal do vedenia. Neskôr narástlo aj do dvojcifernej hodnoty, to však bol pre Čajky potrebný budíček. Zabrali na koncentrácii a najmä defenzíve, Jamesová v 7. minúte stiahla na 49:52 z domáceho pohľadu. Keď už sa domáce hráčky nadychovali k obratu, tak vždy prišla zo strany Gorzówa bodová odpoveď. To však v drese Čajok nemohla ďalej sledovať Jamesová, do konca tretej štvrtiny sa jej podarilo upraviť na 55:59. V záverečnej časti sa pridalo na intenzite a bojovnosti, viac z toho ťažili Piešťany. Aj s podporou publika cítili nádej na obrat a víťazný vstup do skupinovej fázy. Dôležitý okamih prišiel necelé 4 minúty pred koncom, Mandičová poslala domáci tím po dlhom čase do vedenia – 66:65. Následne však Gorzów preklopil vedenie na svoju stranu. Bola to napokon dráma do posledných sekúnd, posledný útok mali v rukách domáce hráčky, ale cestu do koša si lopta nenašla.

Európsky pohár – C-skupina:

Piešťanské Čajky – InvestInTheWest Enea Gorzów 68:70 (17:10, 15:23, 23:26, 13:11)

Piešťany: Jamesová 22, Mujovičová 14, Jurčenková 8, Andělová a Mandičová po 6 (Martišková 9, Vandlíková 3, Moravčíková 0)

Najviac bodov – Gorzów: Smithová 26, Senyureková 16, Wadouxová 13

TH: 9/8 – 15/11, Fauly: 18 – 13, Trojky: 10 – 7, Rozhodovali: Blahout, Kuríček (obaja ČR), Perlič (Chor.)