Samosprávy môžu šetriť náklady i životné prostredie zavedením elektronickej evidencie odpadu

  • Spravodajstvo
  • 19. októbra 2022, 14:41

Jeden z krokov, ako môžu samosprávy ušetriť a zároveň zlepšiť stav životného prostredia, je zavedenie elektronickej evidencie odpadu. Viac ako 70 slovenských miest a obcí dokazujú, že tie, ktoré už takúto evidenciu majú, vedia efektívne využívať svoje finančné zdroje. Informoval o tom v tlačovej správe zástupca z portálu menejodpadu.sk Tomáš Halán.

Ilustračné foto. (Autor: menejodpadu.sk)

Evidencia odpadu dáva samosprávam prehľad o produkcii odpadu z domácností, obecných inštitúcií či podnikateľských subjektov. „Najdôležitejšie však je, ako dokáže obec alebo mesto vyzbierané dáta naozaj využiť a aké kroky majú podniknúť, aby svoje odpadové hospodárstvo optimalizovali,“ hovorí z portálu menejodpadu.sk Martina Gaislová Zavedením efektívneho spôsobu evidencie odpadov môžu samosprávy dosiahnuť vyššiu mieru triedenia, a čím vyššia miera triedenia, tým menej odpadu končí na skládke. Výsledkom sú ušetrené obecné financie a stanovenie spravodlivých poplatkov pre obyvateľov.

„Prostredníctvom strategických krokov sme dospeli k výraznému zníženiu produkcie zmesového komunálneho odpadu a k zásadnému nárastu triedenia všetkých odpadov. Miera triedenia nám vzrástla z pôvodných 7,28 percenta v roku 2019 až na 47,71 percent v minulom roku. Môžeme konštatovať nespochybniteľný prínos elektronického systému a prevádzkovanie zberného dvora, resp. prechod na množstvový zber odpadov. Zavedenie elektronickej evidencie odpadu a množstvového zberu odpadu v Lendaku môžeme označiť za ručnú brzdu pri navyšovaní výdavkov na odpadové hospodárstvo,“ hovorí manažér ekonomického úseku Prevádzkarne obce Lendak Štefan Halčin. Na základe analýzy ušetrili v Lendaku takmer 70-tisíc eur. Za posledných desať rokov počet obyvateľov narástol o viac ako 8 percent, množstvo vyvezeného odpadu za to isté obdobie im kleslo o takmer 19 percent.

Aj v Bánove neďaleko Nových Zámkov elektronická evidencia funguje už viac ako dva roky. „Po rokoch stagnácie s mierou triedenia okolo 16 percent sme hneď v prvom roku od zavedenia evidencie prekročili 40 percent a vlani sme vytriedili takmer tri pätiny odpadov. Podarilo sa nám tak znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu, ktorý obyvatelia posielali na skládku,“ hodnotí starosta obce Miloš Rybár.

SITA

12 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela