Združenie Zelená cesta žiada 5,6 milióna eur na cyklistické spojenie Piešťan a Vrbového

  • Piešťany / Región
  • 5. októbra 2022, 11:43

Združenie obcí Zelená cesta sa uchádza o 5,6 milióna eur z Plánu obnovy a odolnosti SR na vybudovanie cyklistickej infraštruktúry v okrese Piešťany. Ťažiskom projektu bude vybudovanie cyklotrasy s dĺžkou 7,3 kilometra na telese nevyužívanej železničnej trate medzi mestami Piešťany a Vrbové. V priľahlých obciach budú okrem toho vytvorené zóny s upokojenou dopravou v dĺžke viac ako desať kilometrov, ktoré cyklistov privedú k cyklotrase. V Piešťanoch zasa pribudne cyklistický koridor s dĺžkou 280 metrov. Ak združenie peniaze získa, tak podľa jeho výkonného riaditeľa Lukáša Pavlecha s výstavbou roky očakávanej cyklotrasy sa začne na jar budúceho roku.

(Autor: zelenacesta.sk)

„Je to pre tento región mimoriadne dôležitý projekt. Je tu veľká spoločenská objednávka na bezpečné cyklistické spojenie Piešťan a Vrbového. Ľudia zámer v minulosti podporili napríklad cyklojazdou medzi týmito mestami, ale aj petíciou,“ povedal Lukáš Pavlech. Petíciu pred piatimi rokmi podpísalo viac ako 3 500 ľudí, skončila na ministerstva dopravy.

Združenie obcí Zelená cesta má od Železníc Slovenskej republiky prenajatú roky nevyužívanú železničnú trať Piešťany – Vrbové. Po odstránení koľajníc, podvalov a časti štrkového lôžka bude na nej vybudovaná cyklotrasa s asfaltovým povrchom a šírkou tri metre. Priľahlé technické zariadenia budú zakonzervované pre prípad obnovenia železničnej trate niekedy v budúcnosti. V súčasnosti medzi Piešťanmi a Vrbovým neexistuje žiadna bezpečná cesta pre cyklistov. K dispozícii je len veľmi frekventovaná cesta II. triedy č. 499. Združenie Zelená cesta založili pred piatimi rokmi mestá a obce Piešťany, Vrbové, Trebatice a Krakovany.

Ministerstvo dopravy môže v prvej výzve z Plánu obnovy a odolnosti SR podporiť budovanie cyklotrás, prístreškov či stojanov čiastkou až 36,5 milióna eur. O nenávratný príspevok mohli do konca septembra žiadať mestá, obce, združenia miest, vyššie územné celky a ich organizácie.

Železničnú trať z Piešťan do Vrbového otvorili v októbri 1906, v druhej polovici minulého storočia jej úlohu preberali autobusy. Osobná preprava na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové sa definitívne skončila v roku 1978. O záchranu trate sa niekoľko rokov snažili ľudia z občianskeho združenia Čango, ktorí presadzovali vybudovanie cyklotrasy popri nej.

SITA

228 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 07.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. decembra 2022
Meniny má Ambróz, zajtra Marína