Majstrovstvá Európy masters aj s plavcami ŠPK Kúpele

• 13. septembra 2022, 08:36

Vrcholom sezóny pre veteránskych plavcov boli majstrovstvá Európy v Ríme v dňoch 28. augusta – 4. septembra. Talianski usporiadatelia pripravili v olympijskom komplexe Stadio Olimpico a v areáli Stadio Pietralata skvelé prostredie pre očakávané vynikajúce výkony masters plavcov a tí sa im odmenili prekonaním 11 svetových a 39 európskych rekordov v jednotlivých vekových kategóriách. Osemčlenná výprava ŠPK Kúpele Piešťany vybojovala vo veľmi silnej konkurencii niekoľko cenných umiestnení v prvej desiatke.

Osemčlenná výprava z ŠPK Kúpele Piešťany: (zľava) Z. Matúšová, K. Kantek, M. Kičin, A. Kičinová, P. Škodný, M. Bábsky a M. Samuhelová. (Autor: archív autora)

Martin Bábsky bol piaty na 200 metrov voľný spôsob a v šprinte na 50 m voľný spôsob obsadil 14. priečku. Karol Kantek vyplával na trati 50 m motýlik siedme a 50 m voľný spôsob piate miesto. Anna Kičinová sa na 100 m motýlik v slovenskom rekorde masters umiestnila na šiestej priečke, na 100 m prsia jej patrilo 14. a na 200 m prsia 13. miesto. Michaela Kičin v najmladšej a najviac obsadenej vekovej kategórii skončila na 800 m voľný spôsob tridsiata a na 400 m voľný spôsob na 27. priečke.

Zuzana Matúšová si vyplávala na 100 m prsia v slovenskom rekorde šieste miesto, na 200 m polohové preteky obsadila v slovenskom rekorde štvrté miesto a na 50 m motýlik bola deviata. Miroslava Samuhelová obsadila na 100 m prsia 11. mieste, na 200 m prsia 12. miesto a na 50 m prsia 15. miesto. Pavel Škodný si na 400 m polohové preteky vybojoval šiestu priečku, na 200 m polohové preteky bol desiaty a na 200 m znak deviaty. Vladimír Tobiš sa na 50 m motýlik umiestnil na šiestom mieste.

Očakávané štafety mužov vo vekovej kategórii 240-279 rokov priniesli dva nové slovenské rekordy masters. Najprv polohová štafeta na 4×50 m v zložení Tobiš, Škodný, Bábsky a Kantek opravila svoj rekordný zápis o štyri sekundy a obsadila piate miesto. Na druhý deň štafeta na 4×50 m voľný spôsob v zložení Škodný, Tobiš, Kantek a Bábsky vylepšila vlastný slovenský rekord masters o dve sekundy a skončila štvrtá.