Vodiči si budú môcť vybrať aj najúspornejšiu trasu, Google zavádza vo svojich mapách novú funkciu

  • Spravodajstvo
  • 7. septembra 2022, 12:45

Spoločnosť odhaduje, že ekologické trasy majú potenciál ušetriť viac ako jeden milión ton emisií uhlíka ročne globálne, teda ako keby z ciest zmizlo 200-tisíc áut.

Google Maps

Motoristi na Slovensku aj v ďalších európskych krajinách si budú môcť zvoliť popri najrýchlejšej aj najúspornejšiu cestu, ktorá šetrí palivo a znižuje uhlíkovú stopu. Spoločnosť Google zavedie do svojich máp možnosť voľby ekologických trás, nová funkcia bude používateľom postupne nabiehať v najbližších týždňoch. Google odhaduje, že ekologické trasy majú potenciál ušetriť viac ako jeden milión ton emisií uhlíka ročne globálne, čo znamená, ako keby z ciest zmizlo 200-tisíc áut. Vozidlá na cestách sú zodpovedné za takmer tri štvrtiny emisií CO2 v doprave a sú jedným z najväčších prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov na celom svete.

Mapy Google doteraz zobrazovali vodičom najrýchlejšiu možnú trasu do zvoleného cieľa, po novom im začnú ponúkať aj najúspornejšiu, ak sú rozdielne. Používateľom sa zobrazí približná úspora paliva a časový rozdiel medzi oboma trasami a následne si zvolia jednu z nich. Funkcia tiež umožňuje vodičom zvoliť si typ pohonu svojho vozidla (benzínový, dieselový, hybridný alebo elektrický) a optimalizovať ekologické trasy podľa spotreby paliva či záťaže batérie.

Návrhy ekologických trás sú založené na umelej inteligencii, ktorá podľa Googlu predstavuje dôležitú technológiu na boj proti klimatickej zmene. „Umelá inteligencia identifikuje všetky relevantné trasy z bodu A do bodu B a vypočíta spotrebu paliva pre každú z nich na základe historických, ako aj reálnych dopravných vzorcov, prevýšenia a typu cesty a ďalších údajov. Vďaka tomu dokáže v zlomku sekundy nájsť najrýchlejšiu, ale aj najúspornejšiu trasu do cieľa,“ priblížila hovorkyňa Googlu pre Česko a Slovensko Iva Fialová.

Ekologické trasy využijú používatelia najmä tam, kde nie sú dostupné alternatívne spôsoby dopravy, ako je bicykel či hromadná doprava, a vydávajú sa napríklad na vzdialenejší výlet autom, no pritom chcú mať k dispozícii aj voľbu úspornejšej a udržateľnejšej trasy. Vodiči, ktorí o túto ponuku nebudú mať záujem, môžu novinku v nastavení aplikácie jednoducho vypnúť.

Funkcia ekologických trás na Mapách Google bola už predtým spustená v USA a Kanade a podľa odhadov už ušetrila viac ako pol milióna ton emisií uhlíka. To zodpovedá ekvivalentu 100-tisíc áut, ktoré by zmizli z ciest. Nedávno bola táto funkcia zavedená aj v Nemecku.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda