Herecké esá prichádzajú do Piešťan

Dom umenia Piešťany slávnostne otvorí už 42. umeleckú sezónu. Stane sa tak vo štvrtok 29. septembra o 19.00 h, pričom diváci si budú môcť v tento večer vychutnať činohru režiséra Ondreja Spišáka s názvom Pohreb alebo svadba – čo skôr?

Foto: DUP

Poetická groteska ikonického izraelského spisovateľ Chanocha Levina má veľmi vďačnú východiskovú situáciu. V jednej rodine sa chystá pohreb aj svadba. Ale obe sa predsa nemôžu uskutočniť naraz. Na svadbu je pozvaných 400 hostí, na ktorých čaká 800 kurčiat. Mala by sa zrušiť len preto, že zomrela teta, ktorej syn na smrteľnej posteli sľúbil, že sa s ňou príde rozlúčiť celá rodina? A tak sa do farbistého príbehu začnú zaplietať aj náhodní chodci či skôr bežci – intelektuáli, lebo všetci sme spätí, viac ako tušíme. Vzájomne so sebou, aj so zázrakmi mimo nás, a preto sa v druhej časti tejto fantastickej grotesky lieta nad Himalájami a stretávame sa popri bežných ľudkoch aj s anjelmi života a smrti. Pohreb v zime sú metaforickými míľnikmi našich pútí, hoci im vzdorujeme. Minimálne jednému sa však vyhnúť nedá, ale nemusí to byť bez smiechu.

Chanoch Levin bol skvelý básnik, prozaik, novinár, ale v prvom rade neprekonateľný a nenapodobniteľný dramatik a divadelník. Kým pred svojou šesťdesiatkou (v roku 1999) katapultovaný príliš vážnou chorobou neopustil túto zem, stihol napísať 63 divadelných hier. Šesťdesiattri horkých komédií alebo smiešnych tragédií, ktoré sa pýšili všetkými farbami smiechu – od smutného úsmevu po bohapustý rehot divákov celého sveta.

V rámci predstavenia účinkujú herecké mená ako Ľuboš Kostelný, Zuzana Kocúriková, Gabriela Dzuríková, Jozef Vajda, Jana Oľhová, Ivan Vojtek, Martin Huba, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Ján Gallovič a ďalší.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia, alebo v sieti Ticketportal. Môžete si ich tiež rezervovať online, a to prostredníctvom portálu www.navstevnik.sk.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 19. júna 2024
Meniny má Alfréd, zajtra Valéria