Kam s prázdnym tonerom? Buďte šetrní k životnému prostrediu.

Každá vec niekedy doslúži a nie je to inak ani pri toneroch. Obrovské množstvo prázdnych náplní do tlačiarní potom končí na skládkach alebo v spaľovniach, čo jednak ničí naše životné prostredie, jednak ide o zbytočné plytvanie. Pritom ich recyklácia rozhodne nie je ktovieako náročná.

Ak sa potrebujete zbaviť prázdneho tonera a zároveň chcete zvoliť spôsob šetrný k matke prírode, v prvom rade si dajte pozor na to, aby nedošlo k poškodeniu tonerovej kazety. Jedine tak totiž môže dôjsť k jej opätovnému použitiu. Pri otvorení tonerovej kazety navyše môže dôjsť k úniku uhlíkového prášku, ktorého vdýchnutie je zdraviu škodlivé. Aj preto je potrebné s tonerovými kazetami nakladať skutočne opatrne, hoci podľa zákona nejde o nebezpečný odpad.

Ďalším krokom je potom vrátenie prázdnej tonerovej kazety späť predajcovi, najlepšie zabalenej v originálnej škatuli (tým predídete prípadnému poškodeniu). Predajca ju potom odovzdá k opätovnému naplneniu, prípadne k ekologicky šetrnej likvidácii. Niektoré typy tonerov totiž nemožno opätovne použiť, preto musia byť po minutí zlikvidované. V tomto momente teda vaše starosti končia a nezostáva vám nič iné ako dôverovať predajcovi.

Dôležitý je preto tiež výber výrobcu, aby ste mali istotu, že váš odpad skutočne bude recyklovať a neskončí niekde na skládke. Medzi značky dlhodobo dbajúce o životné prostredie patrí napríklad HP, respektíve Hewlett-Packard. Našťastie, aj celá rada distribútorov ponúka služby zaoberajúce sa recykláciou a šetrnou likvidáciou článkov prázdnych tonerov rôznych značiek. Niekedy dokonca prázdne tonery aj vykupujú.

(inz.)

2 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
  • 25.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav, Vladislava.
  • 24.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 27. septembra 2023
Meniny má Cyprián, zajtra Václav