V participatívnom rozpočte kraja je pre najlepšie projekty k dispozícii štvrť milióna eur

Obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja budú elektronickým hlasovaním spolurozhodovať rozdelení čiastky medzi občianske a komunitné projekty.

Z participatívneho rozpočtu Trnavskej župy zrealizovali v Elektrárni Piešťany túto exteriérovú učebňu. (Autor: Elektrárňa Piešťany)

Trnavský samosprávny kraj spustil už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu, ktorý umožňuje finančne podporiť občianske a komunitné projekty vo všetkých okresoch župy. Najlepšie projekty môžu získať podporu až do výšky 5000 eur, čas na ich realizáciu budú mať autori v priebehu budúceho roku.

„O rozdelení štvrť milióna eur medzi kreatívne a verejnoprospešné projekty budú môcť rozhodovať aj obyvatelia kraja. Miernymi zmenami prešli zásady a výzva participatívneho rozpočtu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Predchádzajúce tri ročníky podľa neho ukázali, že v kraji je veľa aktívnych jednotlivcov a združení, ktorým záleží na zlepšovaní života v ich okolí. Občianske združenia a fyzické osoby môžu svoje nápady, na ktoré potrebujú peniaze od župy, prihlásiť do 31. októbra.

Počas septembra a októbra budú v 14 mestách a obciach koordinačné stretnutia so záujemcami o finančný príspevok na svoje projekty. Všetky prihlásené projekty prejdú najskôr administratívnou kontrolou. „Následne budú hodnotené v rámci verejných deliberatívnych fór, ktorých váha v rozhodovacom procese je 50 percent. O druhej polovici podpory nápadov rozhodnú, tak ako každý rok, obyvatelia Trnavského kraja v elektronickom hlasovaní, ktoré sa uskutoční na prelome decembra a januára,“ informoval koordinátor participatívneho rozpočtu Trnavskej župy Jakub Sejna.

V minulom roku získal finančnú podporu napríklad projekt „liečivého“ včelieho apidomčeku v Trnave, tradičnej ľudovej tvorby v Hlohovci, podpora chovateľov huculských koňov v okrese Dunajská Streda a viacero ďalších projektov vo všetkých okresoch kraja.

SITA

32 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 24. septembra 2023
Meniny má Ľubor, zajtra Vladislav