Navždy odišiel predseda českého spolku Jiří Vodrážka

  • Kultúra a spoločnosť
  • 3. septembra 2022, 23:01

V sobotu 13. augusta 2022 vo veku 84 rokov zomrel Ing. Jiří Vodrážka, zakladateľ a dlhoročný predseda Českého spolku v Trnavskom regióne.

Jiří Vodrážka zomrel vo veku 84 rokov. (Autor: archív Drahomíra Moretová)

Jiří Vodrážka sa do Piešťan prisťahoval z Prahy v roku 1966, keď spolu s manželkou ako jadroví inžinieri prišli pracovať do Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Tu pracoval do roku 2003, keď ako 65-ročný odišiel do dôchodku. Avšak ani ako dôchodca neostal pasívny. Rozdelenie Československa a trvalý život Čecha na Slovensku ho spolu s ďalšími súputníkmi priviedli k myšlienke vytvorenia Spolku Čechov na Slovensku. Z neho sa postupne vyprofiloval Český spolok v Trnavskom regióne, ktorý bol zaregistrovaný v roku 2005.

Na valnom zhromaždení tohto nového spolku bol Jiří Vodrážka zvolený za jeho predsedu. Tu sa prejavili jeho organizačné schopnosti i vzťah ku kultúre. V rámci spolku sa významnou mierou pričinil o propagáciu českej kultúry na Slovensku. V Trnave a Piešťanoch organizoval rôzne besedy s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života z Čiech a Slovenska, vystúpenia folklórnych súborov a skupín z českých regiónov, výstavy umeleckých diel popredných českých výtvarníkov. Spolupracoval s kultúrnymi inštitúciami v Piešťanoch, s mestským kultúrnym strediskom či mestskou knižnicou a Piešťanským informačným centrom, ale aj s Domom umenia.

Z jeho aktivít spomenieme aspoň niektoré: výstava „Májové (květnové) reflexie“ z tvorby českých umelcov žijúcich na Slovensku (2006, Dom umenia), výstava „Všechny krásy světa“ (2008, PIC), „Imprese Podzim/Jeseň“ – súborná výstava dvoch ročníkov maliarskych sympózií Českého spolku na Slovensku (2009, Dom umenia), podujatia zamerané na českú literatúru a umenie v knižnici (2010), koncerty českých skupín v Hudobnom pavilóne – FS Úsmev z Horní Břízy (2011), výstava umeleckého skla a obrazov českého výtvarníka Stanislava Žampacha z Uherského Brodu (2012, Dom umenia) a mnohé ďalšie.

Jednou z trvalých aktivít J. Vodrážku je nesporne iniciovanie vyhotovenia Pamätnej tabule T. G. Masaryka, prvého prezidenta Československej republiky, umiestnenej pri pamätnej Masarykovej lipe pri meteorologickej búdke v Sade A. Kmeťa. Tabuľa bola slávnostne odhalená 1. marca 2015.

Česť jeho pamiatke!

Drahomíra Moretová

58 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 28. septembra 2023
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela