Nie je všetko len o peniazoch

Už dlhšie sa v športovej verejnosti prepiera odchod slovenských hokejistov do Ruska, kde podpísali finančne lukratívne zmluvy v Kontinentálnej hokejovej lige. Do KHL aktuálne smeruje sedem Slovákov, čo z našich hokejistov robí zrejme najpočetnejšiu skupinu cudzincov, ktorí mieria do tejto ligy. V dobe, keď prebieha vojnový konflikt na Ukrajine vinou ruskej agresie a invázie, je to kontroverzná téma.


Tomáš Horký (Autor: red)

Minulý týždeň sa k nej dosť jasne a ostro vymedzil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár. Úprimne poviem, že som z jeho ráznosti bol celkom prekvapený, nie je to v našich končinách úplne zvykom. Na politickú korektnosť tentoraz nehral. Svojím spôsobom má však pravdu.

Nechcem súdiť žiadneho z dotyčných hokejistov, každý na to mal svoje osobné dôvody, prečo sa tak rozhodol. Nemusíme si klamať, že najväčším lákadlom a dôvodom ich rozhodnutia sú peniaze. Nikto tam určite nejde pre krásy Sibíri.

Na jednej strane ich dokážem pochopiť a rozumiem im. Profesionálna kariéra, keď sa môže športovec finančne zaistiť, netrvá dlho. Ak prídu zranenia, môže sa skrátiť. Ponuky z Ruska sú preto veľkým lákadlom.

Nie vždy je však všetko len o peniazoch. Som toho názoru, že v určitých situáciách je dôležité zachovať si dôstojnosť a charakter. V tomto prípade o tom nie som úplne presvedčený a s hráčmi sa to ešte dlho potiahne.

Veľa hlasov tvrdí, že šport a politika by sa nemali miešať. S tým úplne nesúhlasím. Šport a politika mali vždy k sebe blízko. Koľko papalášov sa chodí pretŕčať na športové podujatia, koľko mecenášov vlastniacich športové kluby na Slovensku i vo svete a hlavne v Rusku je napojených na politické špičky? Koľko politikov sa priamo angažuje v športovom prostredí?

A hlavne – nemiešať šport s politikou v Rusku? Zobuďme sa. Ruský šport je výkladnou skriňou a propagandou systému, kde je dlhé roky napríklad štátom riadený dopingový program atď. Oligarchovia šéfujúci klubom a veľkým podnikom sú priamo napojení na prezidenta Putina. A práve na túto propagandu budú zneužití aj naši hokejisti, čo nie je rozhodne najšťastnejšie.

65 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 21. septembra. Tento deň je Svetovým dňom Alzheimerovej choroby, Svetovým dňom vďačnosti a Medzinárodným dňom mieru. Meniny…
  • 20.09.2023, 21:20
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 21. septembra 2023
Meniny má Matúš, zajtra Móric