Automobily sa na hlohovecký most vrátia 30. novembra tohto roka

  • Nezaradené
  • 10. augusta 2022, 12:00

Cestný most cez rieku Váh v Hlohovci, ktorý aktuálne prechádza komplexnou rekonštrukciou, bude prejazdný od 30. novembra 2022. Do tohto termínu budú hotové aj nové chodníky a cyklochodníky po obidvoch stranách mosta.

(Autor: Trnavský samosprávny kraj )

„V krátkom časovom slede máme pre Hlohovčanky a Hlohovčanov, ktorí od polovice júla môžu prechádzať po moste pešo, ďalšiu dobrú správu. So zhotoviteľom sme sa dohodli, že most bude pre autá sprejazdnený najneskôr 30. novembra tohto roka. Som veľmi rád, že napriek počiatočným komplikáciám práce plynulo napredujú. Už čoskoro sa začne s rozširovaním mosta. Po oboch jeho stranách pribudnú plnohodnotné chodníky a cyklotrasy. Vo výsledku bude most po 40 rokoch opravený a bezpečný pre všetkých, či už pôjdu autom, bicyklom alebo pešo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas júla bolo z mosta demontované zábradlie, odvodňovače a plynové potrubie na ľavej strane spodnej stavby. Následne boli odstránené vrstvy pôvodnej vozovky, naposledy renovovanej v roku 2006, ako aj časť spádového betónu. Zhotoviteľ pokročil s prácami na zosilnení mostného kĺbu, na ktorom prebehlo armovanie. Nový predpínací systém bude zabezpečený deviátormi a lanami. Povrch spodnej konštrukcie mosta je priebežne upravovaný otryskávaním pieskom.

Po sprejazdnení mosta budú ďalej prebiehať dokončovacie práce. Neobmedzia však dopravu, nakoľko sa budú týkať predovšetkým spodnej strany mosta. Konečný termín ich dokončenia je v auguste budúceho roka.

Všetky informácie ku komplexnej rekonštrukcii mosta spolu s mimoriadnym vlakovým grafikonom na trase Leopoldov – Hlohovec, upravenými cestovnými poriadkami prímestských autobusových liniek v okolí Hlohovca a fotodokumentáciou k postupu prác sú dostupné na webovej stránke www.hlohoveckymost.sk.

Na projekt komplexnej rekonštrukcie mosta na ceste II/513 ev. č. 513-006 ponad rieku Váh v Hlohovci získala župa nenávratný finančný príspevok v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) v hodnote takmer 5,3 milióna eur.

Stavebné práce sa začali vo februári 2022. Počas dodatočnej obhliadky, ktorá bola uskutočnená na konci marca po odkrytí pilierov mosta, boli zistené závažné poruchy v podobe trhlín na pilieroch. Tie výrazne ohrozovali stabilitu celého mostného objektu, a teda aj bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Na základe stanovísk projektanta, autorského dohľadu a externého experta na statiku požiadal zhotoviteľ rekonštrukcie o okamžité vylúčenie všetkej dopravy z mosta. V stredu 30. marca 2022 vydal Okresný úrad Trnava rozhodnutie o uzávere mosta na nevyhnutne dlhý čas.

Odvtedy zhotoviteľ zrealizoval práce na spevnenie základov mosta. Poškodené piliere boli vystužené a obetónované, vďaka čomu sa zvýšila stabilita mosta. Následne sa na most mohli vrátiť chodci, ktorí od 20. júla 2022 prechádzajú v bezpečnom koridore v šírke 1,5 metra.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard