Kraj chce vytvoriť sieť mobilných hospicov

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 3. augusta 2022, 06:50

Mobilný hospic bude súčasťou nového zdravotníckeho centra na Študentskej ulici v Trnave, ktoré plánuje zriadiť Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie Zdravá župa. Informoval o tom trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že kraj má ambíciu vytvoriť sieť mobilných hospicov, ktoré by mali pokryť celé jeho územie. V súčasnosti podľa Viskupiča fungujú len v Skalici a vo Vrbovom.

Trnavský samosprávny kraj bude spolupracovať s Fakultnou nemocnicou Trnava v oblasti paliatívnej medicíny, pilotným projektom bude mobilný hospic. (Autor: TTSK)

Na spolupráci pri poskytovaní dlhodobej, paliatívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti prednostne v domácom prostredí sa podpísaním memoranda dohodli predstavitelia TTSK, Fakultnej nemocnice Trnava a spoločnosti Zdravá župa.

Klinika vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice Trnava v súčasnosti podľa jej riaditeľa Vladislava Šrojtu poskytuje pacientom paliatívnu zdravotnú starostlivosť v nemocničnom prostredí. Zámer župy na postupný presun tohto typu zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia pacientov, ktoré im je prirodzené, Šrojta víta.

„Našou ambíciou je, aby sa starostlivosť o doliečovaných, chronicky ťažko chorých a zomierajúcich pacientov stala dostupnejšou. Preto v novom modernom zdravotníckom zariadení budeme popri mobilnom hospici ponúkať aj služby zdravotníckeho stacionára, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti či všeobecných a špecializovaných ambulancií,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.

Hospic je zdravotnícke zariadenie pre dlhodobo chorých a zomierajúcich ľudí, v ktorom je kladený dôraz na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a na to, aby človek nebol v ťažkej chvíli sám a netrpel neznesiteľnou bolesťou. Môže byť súčasťou nemocnice, ale môže ísť aj o samostatné zariadenie. Hospic môže poskytovať služby aj priamo v domácnostiach ako domáci či mobilný hospic.

SITA

151 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 21. septembra. Tento deň je Svetovým dňom Alzheimerovej choroby, Svetovým dňom vďačnosti a Medzinárodným dňom mieru. Meniny…
  • 20.09.2023, 21:20
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 21. septembra 2023
Meniny má Matúš, zajtra Móric