Kraj chce vytvoriť sieť mobilných hospicov

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 3. augusta 2022, 06:50

Mobilný hospic bude súčasťou nového zdravotníckeho centra na Študentskej ulici v Trnave, ktoré plánuje zriadiť Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie Zdravá župa. Informoval o tom trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že kraj má ambíciu vytvoriť sieť mobilných hospicov, ktoré by mali pokryť celé jeho územie. V súčasnosti podľa Viskupiča fungujú len v Skalici a vo Vrbovom.

Trnavský samosprávny kraj bude spolupracovať s Fakultnou nemocnicou Trnava v oblasti paliatívnej medicíny, pilotným projektom bude mobilný hospic. (Autor: TTSK)

Na spolupráci pri poskytovaní dlhodobej, paliatívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti prednostne v domácom prostredí sa podpísaním memoranda dohodli predstavitelia TTSK, Fakultnej nemocnice Trnava a spoločnosti Zdravá župa.

Klinika vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice Trnava v súčasnosti podľa jej riaditeľa Vladislava Šrojtu poskytuje pacientom paliatívnu zdravotnú starostlivosť v nemocničnom prostredí. Zámer župy na postupný presun tohto typu zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia pacientov, ktoré im je prirodzené, Šrojta víta.

„Našou ambíciou je, aby sa starostlivosť o doliečovaných, chronicky ťažko chorých a zomierajúcich pacientov stala dostupnejšou. Preto v novom modernom zdravotníckom zariadení budeme popri mobilnom hospici ponúkať aj služby zdravotníckeho stacionára, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti či všeobecných a špecializovaných ambulancií,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.

Hospic je zdravotnícke zariadenie pre dlhodobo chorých a zomierajúcich ľudí, v ktorom je kladený dôraz na rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a na to, aby človek nebol v ťažkej chvíli sám a netrpel neznesiteľnou bolesťou. Môže byť súčasťou nemocnice, ale môže ísť aj o samostatné zariadenie. Hospic môže poskytovať služby aj priamo v domácnostiach ako domáci či mobilný hospic.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam