Petícia proti rušeniu zastávky rýchlikov v Piešťanoch

Návrh nového grafikonu železničnej dopravy, ktorý ruší päť zastávok rýchlikov z Bratislavy do Košíc a naopak, by mal začať platiť v decembri tohto roka. Medzi vyškrtnutými zastávkami sú Leopoldov, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčianska Teplá, ale i Margecany. Proti rušeniu zastávok rýchlikov sa teraz ozývajú obyvatelia, ktorí v stovkách podpisujú petíciu za zachovanie leopoldovskej i piešťanskej stanice v grafikone rýchlikov.

Rýchliky na trase Bratislava - Košice už by nemali zastavovať v Leopoldove, Piešťanoch ani v Novom Meste nad Váhom.

Petícia sa nachádza na webovom portáli peticie.com a nájdete ju pod názvom Petícia za zachovanie zastávok rýchlikov na železničných staniciach v Leopoldove a v Piešťanoch. Ide pritom o aktivitu Združenia miest a obcí, región JE Jaslovské Bohunice, ktoré týmto krokom vystúpilo proti novému plánovanému grafikonu vlakovej dopravy. Ten už od decembra plánuje zrušiť zastavovanie väčšiny diaľkových vlakov osobnej prepravy v železničných staniciach Leopoldov a Piešťany.

Obyvatelia svojím podpisom žiadajú o úpravu cestovného poriadku a zachovanie zastávok Leopoldov a Piešťany na trase Bratislava – Košice týchto vlakových spojení: (v novom GVD 2023 vedených ako expresov) č. Ex 600, Ex 601, Ex 602, Ex 603, Ex 604, Ex 605, Ex 606, Ex 607, Ex 608, Ex 609, Ex 610, Ex 611, Ex  612, Ex 613, Ex 620, Ex 621, Ex 622, Ex 623, Ex 624, Ex 625, Ex 626, Ex 11761, Ex 15621, Ex 17627, Ex 17628, Ex 17630.

Autorom petície, teda zodpovednou osobou, je Martin Červenka, podpredseda Združenia miest a obcí, región JE Jaslovské Bohunice. V nedeľu 31. júla sa pod petíciou nachádzalo už viac ako 3200 podpisov.

Návrh vyradiť zastávky z trás rýchlikov pochádza z autorskej dielne ministerstva financií vedeného Igorom Matovičom (OĽaNO). Dôvodom je, že vraj väčšina cestujúcich medzi Bratislavou a Trenčínom nepotrebuje rýchliky s trasou až do Košíc.

Návrh grafikonu by mal platiť od polovice decembra a redukovanie zastávok by sa dotklo okrem Leopoldova a Piešťan aj Nového Mesta nad Váhom. Rýchliky s číslom 600 a vyššie označované ako Tatran by nezastavovali ani v Trenčianskej Teplej či Margecanoch. Tieto rýchliky by zmenili svoj názov na expres a čas cesty z Bratislavy do Košíc by sa mal podľa rezortu financií oproti súčasnému grafikonu skrátiť o 25 minút.

Podľa ministerstva cestujúci zo zrušených zastávok na Považí o rýchliky neprídu. Regionálne rýchliky z Bratislavy do Trenčína, respektíve do Žiliny, budú jazdiť celý deň každú hodinu sedem dní v týždni. Avšak do turisticky atraktívnych miest za Žilinou, ako je Ružomberok, Lipovský Mikuláš, Štrba či Poprad, sa cestujúci so zrušených zastávok dostanú už len s prestupom bez priameho spojenia. To platí i o prichádzajúcich návštevníkoch najväčších slovenských kúpeľov, ktorí z miest za Žilinou prídu o priamy vlakový spoj do Piešťan.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard