Bylinkárka radí: Dúška materina lieči choroby dýchacích ústrojov

  • Bylinkárka radí
  • 1. augusta 2022, 23:02

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Náš seriál voľne nadväzuje na sériu článkov, ktoré sme už uverejnili v minulosti. Tentoraz vám Anna Kopáčová predstaví dúšku materinu.

Dúška materina má protivírusové, protibakteriálne a protiparazitické účinky. (Autor: Jerzy Opioła)

Dúška materina (Thymus serpyllum) je stará liečivá bylinka. Je drobná s plazivou pri zemi zdrevnatenou stonkou. Narastie do výšky 30 centimetrov. Listy má protistojné, väčšinou oválno-vajcovité. Drobné kvietky vyrastajú v praslenoch na vrcholoch stoniek s plochým horným a trojzárezovým dolným pyskom bledofialovej farby. Kvitne od mája až do septembra. Plod je zrastený zo štyroch guľovitých tvrdiek.

Dúška materina pochádza z Európy a zo Severnej Afriky. U nás ju nájdeme na slnečných lúkach, pastvinách a poliach. Ja ju mám vo svojej záhradke. V minulosti sa používala ako korenina do jedál. Zbieram kvitnúcu vňať dvakrát do roka. Dúška materina obsahuje látky, ktoré sú užitočné pre ľudský organizmus: éterický olej, triesloviny, minerálne soli, živicu, silice, flavonoidy, tymol, flavónové glykoidy a kyseliny.

Dnes aj v minulosti sa používa pri chorobách dýchacích ústrojov, účinkuje odkašliavajúco, pri kataroch horných dýchacích ciest a chronickej bronchitíde, astme, pri zápale pľúc, kŕčovitom a čiernom kašli, vhodná je aj pri všetkých chrípkach, pri bolestiach hlavy, pri poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka), tiež ju používam pri žalúdočných a črevných ochoreniach, má protiparazitecké pôsobenie, pri zápaloch močových ciest. Veľmi vhodná je pri menštruačných ťažkostiach, upokojuje a posilňuje organizmus, ako kloktadlo pri zápachu z úst, pri bolestiach krku a hrdla, zvonku sa používa na kožné vyrážky, akné, do kúpeľa pre deti a pre nervovo vyčerpaných ľudí, pri neurasténii, ochoreniach kĺbov, svalov a reume. Dúška materina má protivírusové, protibakteriálne a protiparazitické pôsobenie.

Pozor by si mali dať tehotné ženy a dlhodobo sa nesmie užívať pri ochorení štítnej žľazy.

Čaj z dúšky materinej

Potrebujeme: 50 g kvitnúcej vňate dúšky materinej, 1/4 l vody

Postup: 1 ČL dúšky materinej zalejeme vriacou vodou, 10 minút lúhujeme, precedíme a užívame dvakrát denne až do vyliečenia.

Kloktadlo

Potrebujeme: 1 PL kvitnúcej vňate dúšky materinej, 1/2 l vody

Postup: Vňať vhodíme do hrnca s vodou, privedieme do varu, stíšime ohník a prikryjeme. Varíme 30 minút. Ďalších 30 minút lúhujeme. Precedíme a počas dňa kloktáme. Kloktadlo je vhodné pri zápachu z úst, pri bolestiach krku a hrdla.

Tinktúra

Potrebujeme: 150 g čerstvej kvitnúcej vňate dúšky materinej, 7 dl domácej pálenky, vodky alebo liehu, 7 dl pohár

Postup: Vňať opláchneme pod tečúcou vodou, nakrájame na menšie kusy, vhodíme do pohára a zalejeme alkoholom až po vrch. Pohár uzavrieme a občas pretrasieme. Lúhujeme na parapete okna jeden mesiac, potom scedíme do fľašiek. Užívame 1 ČL trikrát denne.

Tinktúra sa používa pri chorobách dýchacích ústrojov, účinkuje odkašliavajúco, pri kataroch horných dýchacích ciest a chronickej bronchitíde, astme, pri zápale pľúc, kŕčovitom a čiernom kašli, vhodná je aj pri všetkých chrípkach, pri bolestiach hlavy, pri poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka). Tiež ju používam pri žalúdočných a črevných ochoreniach, má protiparazitecké pôsobenie, pri zápaloch močových ciest i pri menštruačných ťažkostiach.

Kúpeľ

Potrebujeme: 200 g čerstvej kvitnúcej vňate dúšky materinej, 3 l vody

Postup: Vňať vhodíme do hrnca s vodou, privedieme do varu, stíšime ohník a prikryjeme. Varíme 30 minút. Ďalších 30 minút lúhujeme. Kúpeľ je vhodný pri bolestiach kĺbov a svalov, pri reume, pre deti a nervovo vyčerpaných ľudí, pri neurasténii.

Vankúšik na spokojný spánok

Potrebujeme: 300 g sušenej kvitnúcej vňate dúšky materinej, vrecko 20×20 cm (dostať ho kúpiť aj v BIO predajniach)

Postup: Vňať nasypeme do vrecka a vrecko zašijeme. Pred spaním si ho dáme k hlave.

Vynikajúci liek

Potrebujeme: 150 g čerstvej dúšky materinej, 7 dl koňaku, 7 dl pohár

Postup: Dúšku materinu vhodíme do pohára a zalejeme koňakom až po vrch. Pohár uzavrieme a občas pretrasieme. Necháme mesiac lúhovať na parapete okna. Precedíme, pridáme 1 PL medu, zamiešame vareškou a užívame dvakrát denne, pri silnom záchvate kašľa častejšie.

Sirup

Potrebujeme: 200 g čerstvej dúšky materinej, 1 l vody, 1 kg kryštálového cukru

Postup: Dúšku materinu vhodíme do hrnca s vodou, privedieme do varu, stíšime ohník, prikryjeme a varíme 15 minút. Necháme mierne vychladnúť, precedíme a pridáme 1 kg kryštálového cukru. Dáme znovu na sporák a miešame, až kým sa cukor nerozpustí. Užívame trikrát denne pri silnom kašli.

Masť

Potrebujeme: 150 g čerstvej dúšky materinej, 1/2 kg bravčovej masti, 10 g včelieho vosku, 1 PL bambuckého masla

Postup: Dúšku materinu opláchneme pod tečúcou vodou, nakrájame na väčšie kusy a vhodíme do hrnca, kde je bravčová masť, bambucké maslo a včelí vosk. Privedieme do varu, stíšime ohník a za občasného miešania pražíme 20 minút. Prikryjeme a 24 hodín lúhujeme. Potom cez gázu precedíme do pohárikov alebo nádobiek. Po vychladnutí odložíme do chladničky. Masťou potierame akné alebo iné vyrážky na tvári.

Anna Kopáčová

184 Shares

Najnovšie správy

Dňa 15 augusta 2022 pred 12-tou hodinou bol na linku tiesňového volania ohlásený požiar rodinného domu vo Vrbovom. Po vykonanom…
  • 16.08.2022, 07:58
  • Spravodajstvo / Región
streda, 17. augusta 2022
Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena