Tip na výlet: Cyrilo-metodské slávnosti v Bojnej

  • Tip na výlet / Kultúra a spoločnosť
  • 6. júla 2022, 23:01

Vráťte sa o 1200 rokov späť na hradisko neznámeho kniežaťa už túto sobotu 9. júla 2022 na Hradisku Valy v Bojnej. Prežite na vlastnej koži slávnu históriu Veľkej Moravy prostredníctvom školy písania v hlaholike, lesnej pedagogiky dobových remesiel, lukostreľby, prezentácie kuchyne našich predkov či včelárstva a koštovky medovín.

(Autor: Obecný úrad Bojná)

8. ročník Cyrilometodských slávnosti v Bojnej vám priblíži prácu Sokoliarov kráľa Svätopluka, príbeh zvonu z Bojnej i ukáže vtedajšie dobývanie brány hradiska. Na mieste nálezu najstarších kresťanských pamiatok na Slovensku je v programe pripravená Slávnostná sv. omša, ktorú bude celebrovať biskup MONS. František Rábek.

Návštevníci tu aj prostredníctvom dobových skupín z čias Slovanov vniknú do vtedajšieho života dobového tábora uvidia šermiarsko-divadelné vystúpenia. Pre nadšencov histórie je pripravená prednáška Archeologického ústav SAV v Nitre či komentované prehliadky hradiska spoločne so sprievodcom, kde sa dozvedia informácie o vzniku a význame hradiska, zaujímavostí o živote našich predkov a aj o tom, čo predchádzalo zániku a znovu objaveniu pokladov na hradisku v Bojnej.  Pre najmenších je pripravené množstvo historických aktivít a dobových atrakcií.

PROGRAM

11.00 Otvorenie slávností, komentovaná prehliadka historického tábora

12.00 Včelárstvo na Veľkej Morave, začiatok ochutnávky medovín

12.30 Rezbársky plenér Bojná 2022, vyhodnotenie

13.00 Sokoliari kráľa Svätopluka

14.00 Príbeh Bojnianskeho zvona, prednáška Archeologického ústavu SAV v Nitre

14.30 Detská cesta bojovníka

15.00 Dobývanie brány hradiska

16.00 Slávnostná svätá omša celebruje Mons. František Rábek, biskup – ordinár Ordinariátu OS a OZ SR

17.00 Dobový spolok Satyros, šermiarske vystúpenie

17.30 vyhlásenie Kráľa medovín

18.00 Ukončenie slávností

V krátkosti o hradisku

Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode a jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v strednej Európe. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Toto archeologické nálezisko je populárne aj vďaka nálezmi známych pozlátených plakiet a zvonu z Bojnej, ktoré sa zaradili medzi najstaršie dochované kresťanské pamiatky v Európe.

Systematicky archeologický výskum tu prebieha od roku 2007 vykonávaný Archeologickým ústavom SAV pod vedením jednej z najvýznamnejších osobností archeológie, Karola Pietu. A aj vďaka ich práci sa podarilo zaistiť nielen tisíce nálezov ale aj pospájať množstvo faktov a vyrozprávať príbeh vtedajšieho mocenského centra so sídlom nám neznámeho kniežaťa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard