Darovať krv by mali darcovia ešte pred odchodom na dovolenku

Národná transfúzna služba SR (NTS SR) vyzýva darcov krvi, aby prišli darovať krv ešte pred odchodom na dovolenku, nakoľko bezprostredne po návrate nebudú môcť darovať krv z dôvodu predchádzajúceho pobytu v zahraničí. „Darovaním krvi pred cestou do zahraničia nám pomôžu udržiavať dostatočné zásoby transfúznych prípravkov,“ informovala v tlačovej správe NTS SR.

(Autor: am)

Podľa NTS SR sú letné mesiace každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. Nemocničné zariadenia vykonávajú naplánované operačné zákroky, stále sa dobiehajú operácie, ktoré boli odložené z dôvodu pandémie koronavírusu, uskutočňujú sa transplantácie. V letnom období je zvýšená úrazovosť a taktiež je vyšší počet dopravných nehôd. Všetky tieto faktory majú za následok zvýšený dopyt po transfúznych prípravkoch zo strany nemocničných zariadení.

S uvoľnením epidemiologických opatrení očakávajú tento rok zvýšenú mobilitu do zahraničia zo strany verejnosti, čo sa, samozrejme, týka aj darcov krvi. „Upozorňujeme na skutočnosť, že stále platia obmedzenia v darovaní krvi v súvislosti s COVID-19 a s príchodom dovolenkového obdobia nastúpia dočasné vylúčenia z darcovstva krvi z dôvodu zahraničných pobytov. Okrem týchto skutočností sledujeme aj vývoj v súvislosti s inými ochoreniami, napríklad opičie kiahne,“ dodalo NTS SR.

V súčasnosti je situácia so zásobami krvných prípravkov stabilná a Národná transfúzna služba SR plynulo zásobuje nemocničné zariadenia na základe ich požiadavok. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Darovať krv v odberových centrách Národnej transfúznej služby SR je možné počas pracovných dní od 7:00 hod. do 14:00 hodiny, pričom každý utorok sú predĺžené odberové hodiny do 17:00 hodiny.

V piešťanskej Nemocnici A. Wintera darujete krv vždy v stredu medzi 7.00 a 9.00 h na 1. poschodí (hematologicko-transfuziologické oddelenie).

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 23. mája 2024
Meniny má Želmíra, zajtra Ela