Vraj videli dvojročné deti, ktoré čuchajú toluén, aby necítili hlad

  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
  • 21. júna 2022, 17:36

Členské štáty EÚ nemajú dostatočnú politickú vôľu pre riešenie rómskych osád. Rezolúcia europoslancov vyčíta aj Slovensku nezmyselné byrokratické prekážky pri čerpaní európskych peňazí.

Europoslanci pod vedením Lucie Ďuriš Nicholsonovej (RE) pripravili tvrdú rezolúciu, ktorá hovorí o nedostatočnej politickej vôli v členských štátoch riešiť problémy rómskych osád. Riešenie otázky by pritom pomohlo nielen Rómom, ale aj majorite. Rezolúcia vyčíta členským štátom a aj Slovensku nezmyselné byrokratické prekážky, ktoré bránia pri čerpaní európskych peňazí na riešenie rómskych osád. Informovala o tom Ďuriš Nicholsonová v tlačovej správe.

„Najviac sa teším, že rezolúcia je natoľko tvrdá, že spomína princíp podmienenosti. V skratke to znamená, že ak starosta alebo primátor nebude riešiť problémy v osade, nebude môcť za európske peniaze rekonštruovať námestie pred voľbami,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Rezolúciu dnes podporili absolútnou väčšinou hlasov europoslanci Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. „Nutnosť prijať tvrdú rezolúciu europarlamentu vznikla začiatkom novembra, keď som európskych kolegov pozvala, aby si pozreli realitu života v rómskych osadách. Dospelí politici zastali uprostred osady v Trebišove a plakali“, dodala Nicholsonová. „Videli sme dvojročné deti, ktoré čuchajú toluén, aby necítili hlad. Videli sme štatistiky o detskej úmrtnosti v osadách na podvýživu a respiračné ochorenia. Videli sme ľudí brodiacich sa vo vlastných výkaloch, žijúcich v domoch bez kanalizácie, pitnej vody, elektriny, či plynu, deti bez prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a ku kvalitnému vzdelávaniu. A videli sme tony hlúpych byrokratických nezmyslov a rasizmus, ktoré bránia čerpať eurofondy na marginalizované rómske komunity,“ uzavrela europoslankyňa.

Rezolúcia okrem kritiky prináša aj riešenia pre problémy rómskych osád spojené s dostupnosťou bývania, sociálnych služieb, vzdelávania či zdravotnej starostlivosti. Na rokovanie plenárnej schôdze europarlamentu sa dostane začiatkom júla. Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová očakáva, že aj tam získa výraznú podporu.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda