Kraj získal z eurofondov milióny eur na rekonštrukciu mostov

  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
  • 10. júna 2022, 08:51

Nenávratné finančné príspevky pôjdu na opravu mosta cez Váh v Hlohovci a na cestu a mosta pri obci Šoporňa v okrese Galanta.

Takto má vyzerať nové premostenie v Hlohovci. Zdroj: TTSK

Trnavský samosprávny kraj získal nenávratné finančné príspevky v celkovej výške takmer 7,5 milióna eur, určené sú na rekonštrukciu cestných mostov v Hlohovci a v Šoporni v okrese Galanta. Na most cez rieku Váh v Hlohovci pôjde z eurofondov 5,3 milióna eur, na modernizáciu cesty II. triedy a mosta v Šoporni 2,1 milióna eur. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

Výška celkových oprávnených výdavkov prebiehajúcej rekonštrukcie mosta v Hlohovci je 5,6 milióna eur. Práce tu prebiehajú už od februára, pričom zhotoviteľ aktuálne spevňuje základy mostných pilierov a zároveň vykonáva búracie práce na hornej stavbe mosta. Most na ceste II. triedy cez potok Jarčie v Šoporni je aktuálne v havarijnom stave. Kraj tu ráta s modernizáciou cestného úseku v celkovej dĺžke takmer jedného kilometra a 38-metrového mosta. Na tento projekt dostane z eurofondov 2,1 milióna eur, spolufinancovanie bude vo výške päť percent, čo je 112-tisíc eur. So začiatkom rekonštrukcie ráta samosprávny kraj na jeseň, práce by mali trvať približne osem mesiacov.

Stavebno-technický stav mostov v Trnavskom samosprávnom kraji je podľa župana Jozefa Viskupiča vo viacerých prípadoch veľmi zlý, dokonca je ohrozená aj bezpečnosť obyvateľov. Ich oprava je podľa neho finančne veľmi náročná, preto sa župa uchádza o ich financovanie z európskych fondov. „S rekonštrukciou cestného mosta v Hlohovci sme nemohli čakať a začali sme ju vo februári. Pripravujeme sa aj na rekonštrukciu cesty pri Šoporni. V rámci tohto projektu opravíme aj most cez potok Jarčie, ktorý je v havarijnom stave a museli sme pristúpiť k dočasným dopravným obmedzeniam,“ povedal Viskupič.

Rekonštrukcia cestného mosta cez Váh v Hlohovci si vyžiadala úplne vylúčenie motorovej dopravy, cyklistov a chodcov od 30. marca tohto roku. Kedy sa budú môcť na most vrátiť, zatiaľ nie je známe.

sita

101 Shares

Najnovšie správy

Dňa 15 augusta 2022 pred 12-tou hodinou bol na linku tiesňového volania ohlásený požiar rodinného domu vo Vrbovom. Po vykonanom…
  • 16.08.2022, 07:58
  • Spravodajstvo / Región
streda, 17. augusta 2022
Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena