Úspechy rýchlostných kanoistov

• 1. júna 2022, 00:01

Rýchlostná kanoistika odštartovala v máji viacerými pretekmi. Na bratislavskom Zemníku si 7. a 8. mája ako prví zmerali svoje sily seniori. Rozhodovalo sa o tom, kto bude Slovensko reprezentovať na svetových pohároch.

Zľava: Viktor Samuel Podhradský, tréner Róbert Erban, Peter Kizek, Daniel Rybanský a Matej Današ. (Autor: Sidónia Podhradská)

20 rokov – kajakárom Matejovi Današovi, Viktorovi Samuelovi Podhradskému, Danielovi Rybanskému a kanoistovi Petrovi Kizekovi pod vedením trénera Róberta Erbana. Svoje sily, po namáhavej ešte pandémiou poznačenej zimnej príprave, si zmerali a na štart sa postavili s viacnásobnými majstrami sveta, ale aj s olympionikmi na prvom svetovom pohári v českých Račiciach 20.-22. mája, kde súperilo 767 pretekárov z 50 krajín sveta.

Matej Današ sa piatok postavil na štart až dvakrát, a to spolu s Danielom Rybanským, Martinom Hvojníkom a Tomášom Holkom v K4 na 500 metrov, kde sa umiestnili na ôsmej priečke v rozjazde, a s Viktorom Samuelom Podhradským v K2 na 1000 m, z ktorej postúpili do sobotňajšieho semifinále a tam skončili na peknom šiestom mieste. Kanoista Peter Kizek spolu s Eduardom Strýčkom sa v C2 na 1000 m prebojovali až do finále, v ktorom im sily stačili na deviate miesto, a v C2 na 500 m sa v rozjazde umiestnili na ôsmej priečke.

Okrem seniorov svoje súťaže odštartovali aj mladší rýchlostní kanoisti vo veku od 13 rokov, a to Majstrovstvami SR na dlhých tratiach 14.-15. mája. O tituly prišlo do Trenčína zabojovať 208 pretekárov z 22 klubov. Piešťanci vybojovali deväť cenných kovov (4 – 1 – 4). Majstrami Slovenska sa stali: juniorky Romana Švecová s Hanou Gavorovou v K2 na 5000 m, Lara Hanáková medzi 14-ročnými dievčatami v K2 a veterán Milan Jankech v K1. Vicemajstrom sa stal junior Michal Zrutta v K1 a v K2 získal bronz spolu s kadetom Martinom Bábikom, juniorkou Romanou Švecovou v K1 a Michalom Szobolovszkým v C1.

Pre najmladších sa 21. mája konal Rudno Cup. Na priehrade v Nitrianskom Rudne sa na štart postavilo 255 nadšencov tohto športu zo 16 slovenských klubov. Spomedzi 23 Piešťancov sa najviac darilo Martinovi Uhríkovi (11-roční chlapci), ktorý obsadil prvú priečku, a Eme Ondrejíčkovej (10-ročné dievčatá), ktorá skončila druhá. Sofia Noskovičová (12-ročné dievčatá) a Timea Stančeková (10-ročné dievčatá) obsadili tretie miesta.