Jarná kvapka vo Vrbovom aj prvý verejný defibrilátor

Do Kúrie Mórica Beňovského vo Vrbovom mierili v utorok 10. mája darcovia krvi, členovia Slovenského Červeného kríža a zdravotníci z Národnej transfúznej stanice SR Trnava. Po troch rokoch sa tu opäť konala akcia s názvom Jarná kvapka krvi vo Vrbovom.

Jarnú kvapku podporila aj Ivona Hrevúšová, krv darovala už 18. raz. (Autor: vd)

Od rána sa dobrovoľníci z Miestnej skupiny SČK na čele s predsedníčkou Vierou Sabovou nezastavili. Tešili sa z každého bezpríspevkového darcu. Krv prišlo vo Vrbovom darovať šestnásť žien a rovnaký počet mužov. Najviac, 27, ich prišlo z Vrbového a po jednom darcovi z Chtelnice, Čachtíc, Podolia a Nitrianskej Blatnice. Prvodarcov bolo desať. Najvzácnejšiu tekutinu darovali aj Vrbovčania Peter Lukáč (58-krát) a Miroslav Belanský (48-krát) a Roman Vlado z Čachtíc (41-krát).

Členovia Ms SČK vo Vrbovom na čele s predsedníčkou Vierou Sabovou (tretia zľava) usporiadali jarnú kvapku a potom pokrstili mobilný defibrilátor.

Jarnú kvapku podporila i mladá Vrbovčanka Ivona Hrevúšová: „Krv som darovala osemnásty raz. Pracujem v Rakúsku a dnes som si vzala voľno, aby som mohla darovať krv. Robím to pravidelne trikrát do roka doma i v zahraničí, z presvedčenia, pretože nikdy neviem, kedy ju budem potrebovať ja sama. Na darcovstvo sa pripravujem deň predtým tak, že sa snažím konzumovať špenát, veľa zeleniny a ovocia, obmedzujem mliečne produkty. Takže žiaden jogurt, mlieko do kávy. A kvôli cukru – suchý grahamový rožok s medom. Keď sa blíži čas darovania, vnímam to ako niečo prospešné aj pre vlastnú imunitu. Nech časť krvi odíde, aby sa začala vytvárať nová. Mám krvnú skupinu B pozitív a som aj v registrácii na darcovstvo kostnej drene.“

V tento deň ešte čakala Vrbovčanov milá povinnosť. Pokrstili verejný automatický externý defibrilátor, ktorý je nainštalovaný v centre mesta. „Ďakujem veľmi pekne vedeniu mesta na čele s primátorkou, všetkým členom Ms SČK Vrbové, firme OK PC a Matúšovi Opatovskému za skvelú spoluprácu pri kúpe a realizácii montáže automatického externého defibrilátora,“ uviedol Miroslav Halama z Ms SČK Vrbové.

Od piatka 13. mája je defibrilátor vďaka Matúšovi Opatovskému zaregistrovaný aj do Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby www.155.sk.

123 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. decembra 2023
Meniny má Bibiána, zajtra Oldrich