ZMOS: Združenie samospráv vstupuje do štrajkovej pohotovosti, vládu žiada o konkrétne opatrenia

  • Kraj / Piešťany / Región
  • 18. mája 2022, 18:39

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstupuje od štvrtka 19. mája do štrajkovej pohotovosti. Oznámili to v stredu jeho zástupcovia po mimoriadnom sneme v Senci. Združenie vyzvalo vládu, aby za jeho aktívnej účasti prijala konkrétne opatrenia na pomoc mestám a obciam. Tie majú súvisieť s nárastom cien energií, cien stavebných materiálov, ďalej oblasťou sociálnych služieb a tiež štátnej správy v školstve a školskej samospráve. Vyplýva to z uznesenia z mimoriadneho snemu, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca združenia Michal Kaliňák.

Foto: am

Združenie podľa jeho predsedu Branislava Trégera najviac trápi daňový bonus, respektíve výpadky vo výške 618 miliónov eur. Pre tento rok je to podľa jeho slov 240 miliónov eur a v roku 2023 je to 400 miliónov eur. Za druhý vážny problém označil energetickú krízu a obstaranie energií pre mestá a obce. „Tu je všeobecne známe, že komoditná burza kolíše a nedá sa obstarať ani plyn, ani elektrická energia. Bude to niekoľkonásobne drahšie a máme obavy z toho, že ak bude výpadok týchto energií nielen v samospráve, ale aj priemysle, nastane zvýšenie nezamestnanosti, tým pádom zníženie našich príjmov, ale hlavne HDP, ktoré je plánované, sa jednoducho nenaplní,“ skonštatoval. Okrem toho poukázal na problematické verejné obstarávania, čo sa týka stavebných materiálov či prác, ktorých ceny sa navyšujú. „Dodávatelia odskakujú od zmlúv práve preto, že výkazy-výmer už nie sú aktuálne, radšej tak zaplatia zmluvnú pokutu a jednoducho zo zmluvného vzťahu odídu,“ dodal Tréger, podľa ktorého môže takáto situácia nastať aj v prípade projektov, na ktoré samosprávy čerpajú eurofondy.

Snem preto v stredu zaviazal orgány ZMOSu, aby pripravili štrajk. „Účasťou predsedov samosprávnych krajov Jozefa Viskupiča a Juraja Drobu na tlačovej besede nám vyjadrilo podporu Združenie samosprávnych krajov SK8, ktoré je s nami na jednej lodi, uvedomuje si vážnosť situácie a tiež negatívne dopady na ekonomickú stabilitu samospráv a na zabezpečovanie verejných služieb samospráv pre ľudí,“ uviedol pre SITA Kaliňák. Štrajkovú pohotovosť ZMOSu podporila aj Slovenská národná strana a tiež strana Aliancia-Szövetség.

Zoznam členov ZMOSu z okresu Piešťany:

Banka
Bašovce
Borovce
Dolný Lopašov
Drahovce
Dubovany
Ducové
Hubina
Chtelnica
Kočín – Lančár
Krakovany
Moravany nad Váhom
Nižná
Ostrov
Pečeňady
Piešťany
Prašník
Rakovice
Sokolovce
Šípkové
Šterusy
Trebatice
Veľké Kostoľany
Veľké Orvište
Veselé
Vrbové

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján