Na Slovensku by malo byť podľa nových pravidiel dostupných až 98 percent liekov

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 29. apríla 2022, 07:52

Drahé inovatívne lieky by mali byť dostupnejšie aj slovenským pacientom.

Na Slovensku by malo byť podľa nových pravidiel dostupných až 98 percent liekov a pacienti by sa mali ľahšie dostať aj k drahším inovatívnym liekom. Na konferencii ITAPA Health&Care 2022 to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Nové podmienky určuje novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorá uvoľňuje prahové hodnoty pri drahých liekoch a nastavuje jasné transparentné pravidlá, aby nové lieky mohli do systému vstúpiť jednoduchšie a rýchlejšie. Ako upozornil Babeľa, rezort bude monitorovať klinický prínos lieku pre pacienta.

Súčasný stav je podľa odborníkov netransparentný, nesystémový a v mnohých prípadoch nespravodlivý, keďže drahšie inovatívne lieky sa uhrádzajú najmä systémom výnimiek. „Systém je tak pokrivený a netransparentný, že pre mnohé farmaceutické firmy sa mohol javiť vstup do výnimkového režimu ako bonus,“ povedal Babeľa. Upresnil, že dnes sa cez výnimky financuje približne 55 mil. eur, z toho 60 až 70 percent pripadá na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Rezort zdravotníctva plánuje s VšZP a ďalšími aktérmi rokovať aj o zriadení pilotného inovatívneho fondu, ktorý umožní vstup inovatívnych liekov na trh bez toho, aby fungovali výnimky na financovanie drahších liekov.

sita

44 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 28. septembra 2023
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela