Na Slovensku by malo byť podľa nových pravidiel dostupných až 98 percent liekov

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 29. apríla 2022, 07:52

Drahé inovatívne lieky by mali byť dostupnejšie aj slovenským pacientom.

Na Slovensku by malo byť podľa nových pravidiel dostupných až 98 percent liekov a pacienti by sa mali ľahšie dostať aj k drahším inovatívnym liekom. Na konferencii ITAPA Health&Care 2022 to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Nové podmienky určuje novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorá uvoľňuje prahové hodnoty pri drahých liekoch a nastavuje jasné transparentné pravidlá, aby nové lieky mohli do systému vstúpiť jednoduchšie a rýchlejšie. Ako upozornil Babeľa, rezort bude monitorovať klinický prínos lieku pre pacienta.

Súčasný stav je podľa odborníkov netransparentný, nesystémový a v mnohých prípadoch nespravodlivý, keďže drahšie inovatívne lieky sa uhrádzajú najmä systémom výnimiek. „Systém je tak pokrivený a netransparentný, že pre mnohé farmaceutické firmy sa mohol javiť vstup do výnimkového režimu ako bonus,“ povedal Babeľa. Upresnil, že dnes sa cez výnimky financuje približne 55 mil. eur, z toho 60 až 70 percent pripadá na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Rezort zdravotníctva plánuje s VšZP a ďalšími aktérmi rokovať aj o zriadení pilotného inovatívneho fondu, ktorý umožní vstup inovatívnych liekov na trh bez toho, aby fungovali výnimky na financovanie drahších liekov.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam