V ateliéri piešťanskej keramikárky tvorili „zajčika i jajco“

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 24. apríla 2022, 00:02

Niekoľko rokov žila v Nórsku. A práve tam, v severskej krajine stretla ľudí, ktorí majú vrúcne srdcia. Otvorenú náruč pre človeka, ktorý sa cíti osamelo a mnohokrát potrebuje pomoc. Vilma Babicová, ktorá žije v Piešťanoch, zažila na vlastnej koži, ako chutí cudzina. A ako sa cudzinec cíti, keď ho domáci podporia hoci len milým slovom a dobrým skutkom. Aj preto teraz, keď sa vrátila na Slovensko, chcela ako štafetu odovzdať dobrý skutok. Prispela na kurz keramiky pre ukrajinské deti.

Keramikárka Jana Bayer učila chlapcov a dievčatá, ako sa pracuje s hlinou. (Autor: archív Jany Bayer)

A tak v ateliéri keramikárky Jany Bayer mohla v sobotu 9. apríla pozorovať, ako sa šesť dievčat a chlapcov vo veku od šesť do štrnásť rokov učí základom práce s hlinou. „Pani Jana Bayer pripravila každému z dievčat i chlapcov na kruhu kus hliny a povedala im, že si môžu vymodelovať vajíčko alebo veľkonočného zajačika. Bol tam taký odvážny, šikovný mládenec, volal sa Svjatoslav, ktorý sa ozval: ‚Ja nechaču zajčika ili jajco. Ja chaču čašku.‘ Pozorovala som ho, na moje prekvapenie si na kruhu vytvoril šálku a na nej aj vajíčko, aj zajaca. Mimochodom, v sobotu deti modelovali, v pondelok glazovali a v utorok im Jana Bayer keramiku vypálila. Boli to naozaj krásne dielka,“ skonštatovala Vilma Babicová.

Keramikárka Jana Bayer učila chlapcov a dievčatá, ako sa pracuje s hlinou.

„Deťom počas tvorby tlmočila a zároveň fotografovala Tatiana Grybova. Skupinku pomohla zostaviť Natalia Pavlysh,“ uviedla na svojom facebookovom profile naša bývalá kolegyňa Jana Obertová, ktorá pomáha ukrajinským mamičkám a ich deťom zvládať náročné dni odídenia z rodných miest a dedín.+

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 23. mája 2024
Meniny má Želmíra, zajtra Ela