Podoby džezu

  • Rádio Piešťany
  • 24. apríla 2022, 11:07

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, mnohí z nás sa nachádzame vo veľkej neistote. Čo platí? Čím sa riadiť? Čo je dôležité? História má veľa príkladov podobnosti vývoja a riešení zložitých situácií a ochrany hodnôt. Spomenul som si na klasika a zavolal som ho na pomoc.


Jano Babič (Autor: red)

Karel Čapek napísal súbor statí Krize inteligence (1934). Dovolil som si vybrať z jeho úvah: „Ten pocit je stále silnejší – je tu niečo divné a neriešiteľné v rozporoch svetonázorov, generácií, politických zásad a všetkého, čo nás rozdeľuje. Vo vnútri jedného národa akoby sme hovorili rôznymi jazykmi a nevedeli si rozumieť. Akoby medzi národmi neplatila spoločná logika, rovnaké pojmy a aspoň jedna jediná spoločná etická norma. Zdá sa, ako keby práve v tom zlyhal duch, inteligencia a to, čomu sa hovorí kultúra, zlyhal duch, ktorý sám o sebe je definovaný ako univerzálny. Zlyhala inteligencia, ktorá sama o sebe znamená protiklad každej obmedzenosti. Zlyhala kultúra založená na svetových pokladoch ducha, na svetových dejinách a svetovom poznaní. Presnejšie povedané zlyhali mnohí z tých, ktorým boli tieto hodnoty zverené vzdelaním, povolaním a poslaním. Nie je to náhoda, že každý násilný režim sa obracia v prvom rade proti slobodnej inteligencii, že zúrivo potláča tú vnútornú svetovosť, ten boží dar univerzálnosti, že násilne obmedzuje a usmerňuje ducha: jednému národu, jednému systému, jednému sebectvu budeš slúžiť – alebo ťa vykopneme okovanou čižmou. A nie je, žiaľ, náhoda, že tomu ujarmeniu alebo znetvoreniu ducha pomáhajú s veľkou ideovou horlivosťou práve intelektuáli. A tak sa zdá v dnešnom stave sveta, že má byť inteligencii vyhradená trojitá cesta: spoluviny, zbabelosti alebo mučeníctva. Možno ostáva ešte štvrtá cesta – nezradiť svoju duchovnú disciplínu a za žiadnych okolností, pod žiadnym nátlakom nezaprieť v sebe ducha neobmedzeného a vidiaceho.“

K radosti nás všetkých sa kalendár kultúrnych a hlavne džezových udalostí sľubne zapĺňa. Už o dva týždne sa dozvieme, ktorý slovenský džezový album získa ocenenie Esprit 2021. Od utorka 19. apríla odovzdajte svoje hlasy vášmu obľúbenému albumu na internetovom portáli

jazz.sk. Odovzdávanie ocenení sa uskutoční 30. apríla v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Ester Wiesnerová predstaví svoj nový album na turné, ktorého súčasťou je koncert v Piešťanoch. Tomu bude predchádzať spevácky workshop s Ester Wiesnerovou a rytmický workshop s Michalom Šelepom otvorený pre všetkých v priestoroch Apolin v Kursalone v nedeľu 22. mája o 10:30. Koncert sa tam koná v rovnaký deň o 18. hodine. V budúcej relácii predstavíme nový album. Dva roky po vydaní svojho debutového prichádza nový záznam hudby Nikolu Bankova „Dream Chaser“. Joe Henderson a Ella Fitzgerald zanechali hudobný odkaz hodný spomienky.

Podoby džezu na Rádiu Piešťany prichádzajú k vám vždy v nedeľu o 20. hodine. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna