Od 1. mája bude vakcína proti HPV vírusu pre 12-ročných zadarmo

  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
  • 22. apríla 2022, 08:54

Vakcína chráni pred rakovinou krčka maternice či análneho otvoru.

injekcia vakcina ockovanie lekar

Ilustr. foto (Autor: pixabay)

Od 1. mája bude vakcína proti HPV vírusu plne hradená dievčatám aj chlapcom, ktorí majú 12 rokov. Podľa odborníkov je vakcína v tomto veku najúčinnejšia. Vo svojej tlačovej správe to uviedla Union zdravotná poisťovňa s tým, že očkovaním možno obmedziť výskyt rakoviny krčka maternice alebo análneho otvoru.

Poisťovňa Union pritom poukázala na aktuálnu britskú štúdiu, podľa ktorej bol zaznamenaný až o 87 percent nižší výskyt rakoviny krčka maternice u 12-ročných očkovaných dievčat. „Deťom, ktoré sú staršie, teda majú 13 až 16 rokov, budeme tak ako doteraz, poskytovať 50-percentný príspevok,“ dodala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková.

„Do platnosti vstupuje nová kategorizácia, ktorá upravuje úhradu tohto očkovania pre všetky zdravotné poisťovne,“ potvrdil Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera. Ako pre agentúru SITA upresnila Eva Peterová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, deťom budú preplácané dve dávky vakcíny Gardasil 9, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. V súčasnosti je vakcína čiastočne hradená, maximálna úhrada zdravotnej poisťovne je 60,51 eura, poistenec dopláca maximálne 65,73 eura.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam