Zajtra by sa mal nad naše územie dostať prach zo Saharskej púšte

  • Spravodajstvo
  • 21. apríla 2022, 16:08

Zajtra by sa mal nad územie Slovenska dostať prach zo Saharskej púšte. Prach k nám podľa modelových výpočtov začne prenikať v noci zo štvrtka na piatok a bude postupovať od juhozápadu. Na miestach, kde sa počas zajtrajšieho dňa vyskytnú zrážky je preto možné očakávať zašpinenie rôznych predmetov nachádzajúcich sa v exteriéri (autá, záhradný nábytok,…) V priebehu noci z piatka na sobotu saharský prach naše územie postupne opustí, avšak v nedeľu je pravdepodobne možné očakávať jeho ďalšiu vlnu výskytu.

Vyzdvihnutie prachu z povrchu Sahary bolo spôsobené výskytom tlakovej níže v oblasti severozápadnej Afriky. Táto níž v týchto chvíľach postupuje smerom do Európy. Na základe výpočtov modelu sa dá očakávať, že v rámci tohto roka pôjde o doposiaľ najväčšie množstvo prachu nachádzajúce sa vo vzduchu nad našim územím. Lokálne to môže byť aj viac ako 0,8 g/m2, čo v prepočte predstavuje viac ako 800 kg na jeden km2

Na obrázku môžeme vidieť predpokladaný obsah prachu v ovzduší zajtra 22. apríla o 12 hodine UTC pre celé územie SR a aj pre ďalšie štáty nachádzajúce sa na danej predpovednej mape. Nasledujúce obrázky č. 2 až 4 znázorňujú časový vývoj obsahu prachu v ovzduší nad vybranými mestami Slovenska. Môžeme si všimnúť, že napr. v prípade Bratislavy sa maximálny obsah očakávať okolo 9. hodiny UTC (11 hodín nášho času) a v prípade Košíc to bude okolo 15. hodiny UTC (17 hodín nášho času). 

SHMU

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda