Od zajtra sa na Slovensku zruší povinnosť nosiť respirátory

Od štvrtka 21. apríla sa na Slovensku zruší povinnosť nosiť respirátory. Na brífingu po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

pixabay.com

Respirátory budú povinné iba v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach. Ako povedal Lengvarský, situácia v súvislosti s výskytom koronavírusu sa neustále zlepšuje a nemocnice prejdú postupne na poskytovanie bielej medicíny.

Prekrytie horných dýchacích ciest nebude povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a ani vo väčšine interiérov, vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí. Povinnosť naďalej nosiť respirátor platí pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi, pre návštevníkov týchto zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov a zákazníkov lekární. Klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti nemusia mať prekryté horné dýchacie cesty.

Hlavný hygienik Ján Mikas upresnil, že podmienky izolácie sa nezmenia a osoba po pozitívnom teste kontaktuje lekára. Ruší sa však povinnosť karantény. Jedinou výnimkou je, ak karanténu nariadi lekár. Zároveň upozornil, že v súčasnosti má respirátor stále veľký význam pre rizikové skupiny osôb, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí. „Dopad uvoľnených opatrení budeme sledovať,“ povedal Mikas.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 24. júna 2024
Meniny má Ján, zajtra Tadeáš, Olívia