Čajky v prvom finále tesne prehrali v Ružomberku.

Finálovú sériu Niké extraligy žien odštartovali lepšie basketbalistky MBK Ružomberok, v prvom zápase o majstrovský titul zvíťazili nad Piešťanskými Čajkami 53:51. V sérii hranej na tri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Finálová séria sa teraz presúva do Piešťan, druhý zápas je na programe v stredu 20. apríla o 16.00 h.

Prvý zápas v Ružomberku sprevádzala búrlivá kulisa. Bude tomu tak aj v stredu v Diplomat aréne? (Autor: Laco Duračka)

Finálovú sériu otvoril lepšie Ružomberok, v prvom stretnutí o titul zaznamenal úvodné štyri body. Navlas rovnako odpovedali aj hosťujúce Piešťany, celkovo sa niesla úvodná 10-minútovka v znamení streleckej nepresnosti z oboch strán. Dlhšia zápasová prestávka bola jasne badateľná, nik nemal herne navrch. S postupom času sa dostali do lepšieho tempa Čajky, bodovo chudobnú prvú štvrtinu vyhrali 10:7. V druhej časti pokračoval zo začiatku totožný priebeh, „Ruža“ sa doťahovala, ale Piešťany sa javili bojovnejšie a najmä kontrolovali doskakovanie. Dôležitá bola 7-bodová šnúra domácich basketbalistiek, ktorou sa momentum presunulo na ich stranu. To sa ukázalo aj na polčasovom skóre – 25:19.

Po prestávke pokračovala bitka o každý bod, postupne sa zlepšovali ofenzívy na oboch stranách. Ružomberok si držal dostatočný bodový odstup, v piatej minúte Praženicová upravovala na najvyššie domáce vedenie v zápase – 33:23. Po oddychovom čase ale Piešťany zabrali, 7 bodmi v rade sa vrátili do boja o víťazstvo. Z celkom tvrdej hry ťažil viac úradujúci majster, dvojica Burová a Stašová pomohla k opätovnému odskočeniu „Ruže“ na 40:33 po troch štvrtinách. Čajky však úvodný finálový zápas nezabalili, výrazne im k tomu pomohla streľba za tri body a celkovo solídna útočná produkcia. Razom bolo z toho v záverečnej časti otvorené stretnutie, rozdiel sa scvrkol na jeden bod. O víťazovi sa rozhodovalo v závere, ako kľúčová sa ukázala trojka domácej Motleyovej a následná strata na hosťujúcej strane. Čajky ešte mali možnosť v samotnom závere rozhodnúť, ale ďalekonosný pokus si cestu do koša nenašiel.

Niké EXZ – 1. zápas finále:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 53:51 (7:10, 18:9, 15:14, 13:18)

Ružomberok: Burová 12, Stašová 11, Havranová a Praženicová po 4, Buknová 2 (Motleyová 12, Grayová a Pavičová po 4, Turudičová 0)

Piešťany: Jamesová 8, Boothová a Tadičová po 6, Hašková 3, Martišková 2 (Andělová 12, Pirttineová 8, Moravčíková 6)

TH: 23/17 – 10/7, Fauly: 16 – 22, Trojky: 2 – 6, Rozhodovali: Šarišský, Margala, Karniš, 1000 divákov.

/stav série – 1:0/

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Pre mňa senzačný finálový zápas, takto to má vyzerať. Sme veľmi šťastní za prvý bod, na konci sme to zlomili v náš prospech. Treba dať kredit Piešťanom, ako išli do konca a aj za mínus 10 ukázali kopec kvality. Naplnilo sa to, že tie tímy sú po každej stránke vyrovnané. My sme radi, že máme prvé víťazstvo, ale ideme ďalej.“

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Ťažký zápas. Myslím si, že zo začiatku to bolo oťukávanie a potom sa Ružomberok trochu rozbehol, odišiel nám na 10 bodov. Veľmi rýchlo sme sa vrátili späť do hry. Potom sme opäť nejakými taktickými chybami a hlúpymi faulami sa dostali na 10-bodový rozdiel. Som rád, že sme to nezabalili a baby bojovali do konca. V závere sme mali strelu na víťazstvo. Nič sa nedeje, určite takáto prehra mrzí, ale treba sa nad tým povzniesť. Je to finále, je to 1:0 a je úplne jedno, aký je rozdiel. Musíme sa pripraviť na stredu.“

Gabriela Andělová, hráčka Piešťan: „Oba tímy boli dobre pripravené. Dobre sa poznáme, všetky hráčky sa poznajú a tiež sme mali naštudované signály. Zo začiatku bola vidieť veľká nervozita, nepadali z oboch strán moc košov a obrana bola veľmi dobrá. Zápas bol celkovo nervózny. Do ďalšieho stretnutia musíme zlepšiť trestné hody. Rozhodovali drobnosti, určite musíme zrýchliť hru.“

Program finále Niké extraligy žien (hrá sa na tri víťazné zápasy):
streda 20. apríla o 16.00 h: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok
sobota 23. apríla o 17.00 h: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky
prípadný 4. zápas – streda 27. apríla o 18.00 h: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok
prípadný 5. zápas – sobota 30. apríla o 17.00 h: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda