Festival letectva pripomenie osobnosť generála Milana Rastislava Štefánika

  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
  • 12. apríla 2022, 14:45

Letecký program na piešťanskom letisku by sa mal konať po dvojročnej pandémiou vynútenej prestávke.M.R. Stefánik ešte ako študent. (Autor: reprofoto vd)

Súčasťou Festivalu letectva na letisku v Piešťanoch začiatkom mája bude aj pripomenutie jednej z najvýznamnejších osobností našej histórie generála Milana Rastislava Štefánika, a výročia skončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Festival letectva sa po prestávke vynútenej pandémiou bude konať 6. až 8. mája.

Na Festivale letectva bude podľa jeho hovorkyne Ivony Kaprálikovej možné vidieť okrem bohatého leteckého programu aj malý kus opláštenia lietadla Caproni, v ktorom generál Štefánik tragicky zahynul po pristávacom manévri nad vajnorským letiskom. Artefakt pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou zo zadnej časti lietadla, pretože jeho predná časť po páde zhorela.

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch pripravilo pri príležitosti 103. výročia úmrtia Štefánika, jedného zo zakladateľov spoločného štátu Čechov a Slovákov, prehliadku svojich exponátov. Počas leteckého festivalu budú môcť návštevníci v rámci vonkajšej expozície obdivovať leteckú techniku, techniku protivzdušnej obrany, ženijnú techniku, raketovú a delostreleckú techniku, ktorá patrí do múzejného fondu Vojenského historického múzea.

Premiérový ročník Festivalu letectva sa uskutočnil na letisku v Piešťanoch v máji 2019, venovaný bol od začiatku prioritne spomienke na generála Milana Rastislava Štefánika. Druhý ročník v roku 2020 bol krátko pred jeho konaním zrušený, dôvodom bola vtedajšia pandemická situácia. Rovnaký osud postihol Festival letectva aj v minulom roku. Organizátori vlani ubezpečili, že kúpené vstupenky platia aj na rok 2022.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda