Udržiavate sa v dobrej kondícii? A čo váš mozog? Nezabúdate naň?
Dalo by sa povedať, že za posledných zhruba 10 – 15 rokov zažívali fitnescentrá rozmach. Samozrejme, potom prišli obmedzenia súvisiace s pandémiou, ale predtým sa klientela fitnescentier slušne rozrastala. Prispel k tomu aj fakt, že si do posilňovní začali čoraz častejšie nachádzať cestu aj ženy.
Môžete posilňovať svaly aj mozog súčasne
Z toho okrem iného vyplýva, že sme sa (ženy aj muži) naučili starať o svoju fyzickú zdatnosť, kondíciu a (čo si budeme hovoriť) aj o vzhľad. A čo starostlivosť o mozog? Je totižto super mať aj vo vyššom veku dobrú kondíciu a postavu, ktorú by mohli závidieť aj mladšie ročníky, ale „dostať“ nás môžu rôzne neurodegeneratívne ochorenia. Prevencia pred takýmito ochoreniami je preto maximálne dôležitá.
A čo môžete aj vy pre svoj mozog urobiť už teraz? Ak patríte k vyššie spomínaním pravidelným „hosťom“ fitnescentier, neprestávajte. Áno aj pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre zdravie mozgu. Takže dámy, hodiny strávené vo fitku zapríčinia nielen to, že vo svojich nových spoločenských šatách budete pútať všetky pohľady, ale naviac zaujmete aj „hlavou“. To však nestačí.
Neupadnite do stereotypu
Podobne ako pri dosahovaní vysnívanej postavy vo fitku platí aj pri trénovaní mozgu, že je potrebné pravidelne „cviky“ obmieňať. Skvelým príkladom je lúštenie krížoviek. To síce v začiatkoch je dobrým tréningom mozgu, ale krížovky sa vo veľkej miere opakujú a tak ich časom začneme vypĺňať automaticky. A to už nášmu mozgu príliš nepomáha.
Ak máte chuť niečo „vypĺňať“, lepšou stimuláciou je v tomto prípade sudoku. Zapájame pri ňom viac kognitívnych funkcií. Skvelou stimuláciou sú aj rôzne hlavolamy, napríklad obľúbené puzzle a aj množstvo spoločenských hier.
Tak isto je skvelým spôsobom ako udržiavať svoj mozog v dobrej kondícii aj neustála snaha učiť sa niečo nové. Čo, to necháme na vás. Môžete skúsiť niečo vyrábať, učiť sa cudzí jazyk alebo hrať na hudobný nástroj, či dokonca môžete vyskúšať programovanie.