Prijali ste rodinu s deťmi z Ukrajiny?
Už v úvode minulého týždňa začali prví utečenci z Ukrajiny prichádzať aj do Piešťan. Zhruba dvadsaťpäť mamičiek spolu s deťmi vo veku od troch mesiacov prichýlili v hoteli Váh na Krajinskej ceste. Sú to najmä manželky a deti Ukrajincov bojujúcich vo vojne proti ruským okupantom. Pomôcť sa im snaží aj arcidiecézna charita i piešťanská radnica. Ako pre nich vytvoriť dobré podmienky?
– Ak sa dá, poskytnite im samostatnú izbu, kde bude mať rodina súkromie. Jasne im povedzte podmienky, ponuky a očakávania.
– Dokedy u vás môžu byť, čo je zadarmo a za čo majú platiť, aké sú u vás zaužívané aj nepísané pravidlá. V prvých dňoch bude kľúčové napĺňanie základných potrieb.
– Jedlo, pitie, spánok, hygiena, ticho, pokoj (do reči im možno spočiatku veľmi nebude). Upokojujte ich v tom, že môžu niekoľko dní iba oddychovať a pomaly premýšľať, čo ďalej. Nesnažte sa im ihneď pomáhať hľadať rýchle riešenia, kam ísť.
– Zistite, čo majú radšej: kávu alebo čaj, mlieko alebo kakao, aké je ich obľúbené jedlo a diéty. Spýtajte sa, najmä detí, ako ich máte oslovovať. Dajte im prístupové heslá na domácu wifi sieť, prípadne im pomôžte vybaviť slovenské telefónne číslo, aby mohli komunikovať s blízkymi.
– Časom môžete dať rodičom možnosť navariť ich obľúbené jedlo pre všetkých (aj domácich) alebo ich zapojte do bežných domácich činností. Určite im padne vhod, ak sa budú môcť aspoň v malej miere revanšovať. Zníži to tak pocit závislosti, ktorý môže byť frustrujúci.
– Nezahlcujte ich informáciami, dávkujte ich. Na komunikáciu môžete využiť hlasový prekladač v mobilnom telefóne. Nevypytujte sa, nevyzvedajte. Ponúknite im svoje uši. Časový rozmer kedy a rozhodnutie či vôbec ponechajte v ich réžii. Deti aj dospelí môžu prejavovať veľmi rôzne emócie alebo aj žiadne, je to tak v poriadku, stačí ich vypočuť, pritakať, udržovať očný kontakt, aby boli vnímaní a vypočutí. S deťmi komunikujte spočiatku hlavne neverbálne.
– Vľúdnym pohľadom a úsmevom, s dotykmi buďte opatrní. Spýtajte sa na ich rituály pri zaspávaní (úplné ticho/jemná hudba, večerníček, kniha, svetlo/tma…). Čokoľvek, čím sa dá umocniť pocit bezpečia pri zaspávaní a viete tomu napomôcť.
– Nezahlcujte deti hračkami. V prípade, že dieťa prichádza bez jedinej hračky, skúste citlivo zistiť, aký typ hračiek preferuje a čo najadresnejšiu hračku mu vybrať. Neplačte pri pohľade na nich, ľútosť nepomáha, ale zrkadlenie ich plaču je dovolené.
– Neočakávajte prejavy vďačnosti. Ak by sa vám zdalo, že dospelí sú v zlom emočnom rozpoložení, ponúknite im vyhľadanie odbornej pomoci, prípadne že sa chvíľu budete venovať deťom, aby si mohli oddýchnuť, ale v prvých dňoch neodvádzajte deti preč od rodičov.
– Myslite na to, že oni sú rodina, je potrebné rešpektovať ich vzťah a dávať mu priestor na upevňovanie.
zdroj: navrat.sk