Stavitelia Piešťan: Obľúbený seriál architekta Mrňu vydali v knižnej podobe

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 20. februára 2022, 00:01

Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch vydalo novú zaujímavú publikáciu o histórii architektonického vývoja Piešťan. Autorom knihy je architekt Ľubomír Mrňa, ktorý sa venoval nielen vlastnej architektonickej tvorbe, ale aj dejinám architektúry na Slovensku i v Piešťanoch, kde žije.

Hotel Thermia Palace a kúpeľný dom Irma patria k najvýznamnejším stavbám architektov H. Böhma a Á. Hegedüsa. (Autor: archív BMIW)

Ľubomír Mrňa je autorom mnohých odborných i populárno-náučných článkov a štúdií. Pôvodný rovnomenný seriál Stavitelia Piešťan, ktorý vychádzal v periodiku Piešťanský týždeň a vzbudil mocnú čitateľskú odozvu, spracoval do knižnej podoby. V porovnaní s novinovým seriálom pribudli medailóny o niektorých osobnostiach, nové informácie a obrazové materiály. Knižné vydanie mapuje životné osudy a tvorbu už nežijúcich staviteľov a architektov pre Piešťany v období historických i politických zmien od konca 19. do druhej polovice 20. storočia.

Titulná strana knihy Stavitelia Piešťan.

Podobu Piešťan ovplyvnili najmä secesia, funkcionalizmus a výstavba v období socializmu, ktorý predstavoval z historického hľadiska nedlhé obdobie rokov 1948-1989. Možno konštatovať, že v tomto období v Piešťanoch vzniklo (aj v pomere k ich veľkosti) veľké množstvo významných a dominantných stavieb. Dôkazom ich kvality a významu je i skutočnosť, že mnohé z nich sú dnes národnými kultúrnymi pamiatkami.

Jednu z ikonických piešťanských stavieb Grand hotel Royal (pôvodne Rónai) projektoval Adolf Oberländer.

Po úvodných kapitolách nasleduje ťažisková časť publikácie – medailóny 51 architektov a staviteľov. Každý predstavuje samostatnú kapitolu a len výnimočne sú v nej začlenené medailóny dvoch architektov či staviteľov. Je to z dôvodu úzkej či voľnejšej spolupráce v ich profesijnom pôsobení. Od medailónu významného maďarského (a pravdaže i uhorského) architekta Ignáca Álpára (1855-1928) publikácia uvádza osobnosti až po nemenej významného architekta Ferdinanda Milučkého (1929-2019), tvorcu jednej z najpôsobivejších piešťanských stavieb – Domu umenia. Popri bratislavskom krematóriu je to jedna z jeho najvýznamnejších stavieb vôbec.

Vincenzo Cicutto, taliansky staviteľ žijúci a podnikajúci v Piešťanoch, bol špičkovým odborníkom na terazzo. Jeho firma realizovala terazzové povrchy Kolonádového mosta.

Po grafickej stránke je publikácia spracovaná reprezentačným spôsobom. Text dopĺňa 271 fotografií, kresieb, plánov a dokumentov, nechýba zoznam literatúry a súčasťou textovej časti je i súhrn v nemeckom jazyku. Kniha má pevnú väzbu a jej rozsah je 208 strán.

Emil Belluš projektoval budovu piešťanského Poštového a telegrafného úradu, Okresný úrad a svoju najznámejšie a aj v rámci Slovenska výnimočnú stavbu Kolonádový most.

Publikácia vyšla s podporou Trnavského samosprávneho kraja, Mesta Piešťany a Stavebnej spoločnosti Raving, ktorým za podporu jej vydania ďakujeme. Publikáciu si môžete kúpiť v expozíciách Balneologického múzea Imricha Wintera.

Vladimír Krupa

Vila dr. Lisku s arkiermi na rohoch prvého poschodia je typickou stavbou architekta Gejzu Gerendaya.
Kúpele Františka Jozefa – pôsobivá kúpeľná dvorana zbúraná v roku 1967.
0 Shares

Najnovšie správy

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava zaistili vyše tristo pracích gélov, pri ktorých vzniklo podozrenie z falšovania ochrannej…
  • 07.10.2024, 00:09
  • Krimi / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 6. októbra. Tento deň Dňom obetí Dukly. Meniny má Natália.
  • 06.10.2024, 00:07
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 8. októbra 2024
Meniny má Brigita, zajtra Dionýz