Podoby džezu

  • Rádio Piešťany
  • 9. januára 2022, 00:02

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, prajem vám šťastný a pokojný nový rok 2022. V dobe bez ohrozenia má toto želanie všeobecnú platnosť. V súčasnosti však zaznieva trochu ako klišé, ku ktorému je nutné ešte niečo dodať. K šťastným a pokojným dňom toho mnohokrát veľa chýba.


Jano Babič (Autor: red)

V každom ráne nachádzame prekážky brániace naplneniu inak úprimného vyjadrenia nášho pocitu prajnosti. Obklopujú nás dosiaľ nepoznané ťažkosti a obmedzenia. Nemáme skúsenosti s ich prekonávaním a sú to prekážky určujúce, ohraničujúce, ohrozujúce. Sťažujúce nielen každodenné konanie, ale siahajú na naše bytie v tom najzákladnejšom poňatí. Určujú spôsob vzdelávania detí a študentov, ohraničujú dosah a možnosti uplatnenia v práci, v podnikaní, pri obžive rodiny, ohrozujúce to najcennejšie, ľudské zdravie a život.

Je veľmi zložité prekonávať v každodennom živote túto prekážkovú dráhu. Vyžaduje to zložitý prístup a použitie doteraz nepoznaných postupov a prostriedkov. Obmedzenia pohybu, cestovania, rekreácie, stretnutí nás ochudobňujú, zužujú priestor a možnosti realizovania prirodzených činností, ktoré prinášajú šťastie a spokojnosť. Pocit obmedzenia vyvoláva podvedomú nespokojnosť. Cítime sa ohrození a to je dôvod k zvýšenej frustrácii a skratovému konaniu.

Hľadáme príčiny mnohokrát tam, kde nie sú. Obraciame sa na svoje okolie s výhradami, bezdôvodnými obvineniami o obmedzovaní slobody. Viac než objektívna príčina zlej situácie, v ktorej žijeme, je naša nevraživosť, nepriateľstvo až nenávisť. Tou potom, aj keď nevedome, otvárame dvere dokorán pôvodnému nebezpečenstvu.

„Zodpovednosť, slušnosť či ohľaduplnosť, ku ktorým sa prikláňame z vlastnej vôle, nepociťujeme ako diktát nariadení,“ zaznelo v novoročnom prejave pani prezidentky. To musí byť prístup pri zdolávaní prekážok nielen pandemických, ale hlavne spoločenských, „aby sme nestratili vieru v ľudskosť a dobrosrdečnosť, aby sme naplnili nádej, ktorá sa pre nás v novom roku otvára“.

Podoby džezu na Rádiu Piešťany otvárajú jedenásty rok svojej činnosti, aby sa podelili o štedrú vianočnú nádielku kvalitného džezu z domácej i zahraničnej tvorby. Sisa Michalidesová, Lukáš Oravec, Juraj Bartoš, Daniel Bulatkin, Roman Pokorný, Roseanna Vitro, Alicia Olatuja sú zárukou kvalitnej hudby a aktuálnych informácií o džezovej scéne.

Ako zvyčajne v pravidelnej relácii v nedeľu o 20. hodine bude na Rádiu Piešťany znieť najlepšia džezová tvorba. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

57 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 25. januára. Tento deň je Sviatkom obrátenia Pavla. Meniny má Gejza.
  • 25.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 24. januára. Tento deň je Dňom komplimentov a Sviatkom sv. Františka Saleského. Meniny má Timotej.
  • 24.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mesto Piešťany vyčlenilo v rozpočte na tento rok peniaze na rekonštrukciu autobusovej zastávky v mestskej časti Kocurice. Tá je dlhodobo…
  • 24.01.2022, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 25. januára 2022
Meniny má Gejza, zajtra Tamara