Uhynuté labute v Piešťanoch mali vtáčiu chrípku

  • Príroda
  • 5. januára 2022, 10:09

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trnave nariadila v oboch prípadoch opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy.

(Autor: am)

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trnave nariadila z dôvodu zistenia vtáčej chrípky v Piešťanoch vykonať súpis hydiny, holubov a iných vtákov chovaných zajatí vrátane počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórií. Požadované informácie majú chovatelia doručiť Mestskému úradu v Piešťanoch do 10. januára. Vtáčiu chrípku zistili koncom minulého roka po úhyne labutí pri Váhu.

Regionálna veterinárna a potravinová správa zároveň s okamžitou platnosťou okrem iného zakázala premiestňovanie hydiny a iných chovov vtákov z kontrolovanej oblasti, zhromažďovanie hydiny na trhoch, výstavách a iných podujatiach. Chovatelia majú tiež hlásiť akékoľvek príznaky, ktoré by mohli signalizovať výskyt vtáčej chrípky, ako je napríklad výrazný pokles príjmu krmiva a vody alebo pokles v produkcii vajec. Svoje chovy hydiny, holubov a vtákov si majú chovatelia zabezpečiť tak, aby zamedzili priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcim vtáctvom. Zabezpečiť majú dezinfekciu pri vstupoch a výstupoch z priestorov, kde chovajú hydinu alebo iné vtáctvo.

Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Trnave Ľubomír Lorinčák agentúru SITA informoval, že v uplynulých dňoch bola vtáčia chrípka potvrdená aj v nekomerčnom chove nosníc pri Hlohovci. Chovateľ v tomto prípade chov zlikvidoval, nariadené opatrenia tam však ešte trvajú.

SITA

203 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. mája 2022
Meniny má Želmíra, zajtra Ela