Posledný úsek cesty na Havran už asfaltujú

Posledný úsek rekonštruovanej cesty z Banky na horský priechod Havran začali pracovníci prerábať koncom októbra. V súčasnosti je už takmer hotový – minulý týždeň pristúpili k asfaltovaniu.

Nový asfalt pribúda priamo v obci Banka. (Autor: FB Obec Banka)

Rekonštrukcia sa blíži do finále. Takmer štyriapolkilometrovú cestu už pracovníci firmy, ktorá realizuje obnovu, dokončujú v poslednom úseku. Tým je časť priamo v obci Banka, ktorá sa končí v križovatke s Bananskou cestou. Pracovníci túto cestu asfaltovali minulý týždeň, takže rekonštrukcia a s ňou spojené dopravné obmedzenia, kolóny a prenosné semafory budú onedlho minulosťou.

Prípravné práce na 4,4 kilometra dlhom úseku sa začali vo februári, pričom prejazd vozidiel je od toho času vo vybraných úsekoch zabezpečovaný striedavo v jednom jazdnom pruhu za použitia prenosných semaforov. Ako uvádza Trnavský samosprávny kraj, ktorý cestu spravuje a vďaka eurofondom opravuje, v rámci rekonštrukcie je vybudovaných deväť gabiónových múrov a dva mikropilótové železobetónové prahy na zaistenie stability násypov cesty a svahov. Konštrukcia múru pozostáva z drôtovo-kamenných košov, ktoré majú byť po novom do zemného telesa kotvené tuhou geomrežou.

Projekt je financovaný z európskych zdrojov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Zmluva počítala so stavebnými prácami v dĺžke maximálne 12 mesiacov, avšak vyzerá to tak, že by mohli byť ukončené do konca tohto roka. Cena rekonštrukcie je 2,2 milióna eur.

100 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. mája 2022
Meniny má Želmíra, zajtra Ela